Drahá energie – spor Fialy s Havlíčkem

Uveřejněno dne 13 listopadu 2021 000 13:44
Budoucí premiér Česka Petr Fiala prohlásil, že politickou odpovědnost za krach Bohemia Energy nese Babišova vláda a že by měl ministr průmyslu Karel Havlíček rezignovat. Havlíček prohlásil, že Fiala o energetice nic neví.

Fiala v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že politická odpovědnost za konec několika dodavatelů energií nepochybně existuje. V případě, že by nebylo po volbách, měl by podle něj Havlíček rezignovat. V současné situaci podle něj musí ministerstvo průmyslu a ERÚ poskytovat lidem dobré a rychlé informace, což se neděje. Úřady vyzval, aby spotřebitelům poskytly konkrétní návody.

Havlíček reaguje na kritiku. Fiala podle něj o energetice nic neví. Reagoval tím na Fialovo vyjádření, že ukončení činnosti několika dodavatelů energií je selháním ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Spor o drahou energii ukazuje, co se v nejbližší době dá očekávat. Nová pětikoalice na čele s Petrem Fialou bude všechno házet na Andreje Babiše (Babišova drahota), podobně, jako Babiš házel problémy na vládu ODS. Nicméně, co se energetiky týče, nemají si Fiala s Havlíčkem co vyčítat. Zásadní pro českou energetiku bude zajištění nového výkonného zdroje náhradou za uhlí a za dosluhující jaderné elektrárny. Bývalá sněmovna i vláda (po dohodě s tehdejší opozicí, budoucí vládou) prosadila, že se tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech nesmí zúčastnit ruské a čínské firmy. Zbývá tak Francie, USA a Jižní Korea. O tom jsem podrobněji psal zde. Od té doby se změnila cena elektřiny na burze přímo dramaticky ke 120 EUR/MWh, což se jistě promítne do ceny elektrické energie. Jistě si vzpomenete na to, jaké obavy poslanci projevovali o to, aby díky novým Dukovanům nestoupla cena elektřiny pro koncové spotřebitele. Nyní je jasné, že cena elektřiny stoupne možná až k 6 Kč/kWh včetně distribučních nákladů a tendr na Dukovany ještě ani nebyl vyhlášen – paradox doby.

Fialovo vyjádření o tom, že při krachu Bohemia Energy selhala vláda a ERÚ, je typická politika a jasně prokazuje, že Fiala o energetice nic neví, neví totiž hlavně nic o pravicové politice. Je to představitel jakési „středové“ politiky, která by chtěla mít všechno pod kontrolou a de facto rozhodovat, za kolik se bude prodávat rohlík v krámě. Tento způsob uvažování svědčí o tom, že se zásahů státu do ekonomiky nejen že nezbavíme, ale budou v podobném duchu jako u vlády Andreje Babiše.

V Událostech na ČT 17.10. 2021 navíc zaznělo, že Fiala je pro snížení deficitu státního rozpočtu nejméně na 300 miliard Kč místo stávajícího návrhu asi 380 miliard. Podle jiného zdroje z ODS je údajně ODS pro snížení deficitu nejméně o 130 miliard Kč, tj. na 250 miliard Kč. Jsem velmi zvědav na to, v čem bude nová vláda škrtat. Bude prý zrušena sleva pro důchodce ve vlacích a autobusech – údajně se uspoří asi 5 miliard korun. Odváží se nová vláda škrtat ve výdajích na obranu, když se přihlásí k tomu, že budeme na obranu dávat 2 % HDP? Sníží investiční výdaje státu, když na nich závisí výstavba páteřních dopravních komunikací? Čeká nás údajně rozpočtové provizorium do konce března 2022 – ale to prý nevadí. Sníží tedy mzdy státních zaměstnanců? To sotva.

Drahá energie jen obnažila základní problém politiky EU – tím je příklon k politice záchrany klimatu, která klima nezachrání (na to lidstvo stále ještě nestačí, klima je záležitostí soustavy Slunce-Země), zato ohrozí a zlikviduje evropský průmyslu ještě dokonaleji, než Asie (Čína), která likviduje nedostatkem čipů do automobilů automobilový průmysl nejen v Česku.

Petr Fiala svým postojem jen dokládá, že nerozumí nejen energetice, což bych mu s jistou drobnou výhradou i odpustil, ale především není pravicový politik, který chce minimální zásahy státu do tržní ekonomiky. Jen tak může tvrdit, že za krach Bohemia Energy může MPO a ERÚ, což jsou sice instituce s razítky, ale o ceně elektřiny na burze fakt nerozhodují. A pokud mlčí o tom, že za prudkým zdražením elektřiny je politika záchrany klimatu a vysoké ceny emisních povolenek, je zřejmé, že tyto hlavní faktory zcela ignoruje.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist