SPOLEČNOST: Kreditní karta…

Uveřejněno dne 18 listopadu 2021 000 11:17

… která vás bude automaticky pérovat

Když se prohřešíte proti klimatu, karta se vám prostě vypne a už si nic nekoupíte. No není to skvělé?

V dnešní době leckdy bývá problém odlišit faktickou zprávu od hoaxu nebo humoristického pořadu. Co myslíte, je tohle pravda, nebo se mi to jen zdá?

Dočetl jsem se, že švédská společnost Doconomy ve spolupráci s firmou Mastercard vytvořily kreditní kartu, která vás bude na základě jednoduchého algoritmu pérovat. Něco jako kapesní manželka.

Znáte to. Přijdete domů a žena vám vynadá, že jste nekoupili chleba. „Z výpisu na kartě vidím, že jsi zase utrácel za ty svoje nesmysly. A nebyl jsi v žádné posilovně. Byl jsi zase s kamarádíčkama v hospodě. Sousedka tě tam viděla.“

A tohle všechno teď bude za ni dělat vaše kreditní karta sama. Kreditní karta DO Black sleduje, co si kupujete. A když utrácíte za něco, co se jí nelíbí, tak vám vyhubuje.

Společnost Doconomy vytvořila kalkulátor, který počítá uhlíkovou stopu všeho, za co platíte. Podobně jako vám dietní kalkulačka počítá kalorie všeho, co sníte. Východiskem je tzv. Aland Index. Po překročení limitu emisí uhlíku vám karta přestane fungovat. Už si s ní nic nekoupíte.

Nedávno o tom vlastně hovořil Klaus Schwab v Davosu, když propagoval ideu Velkého resetu. Že s pomocí nových „ajtý“ technologií (čtvrtá průmyslová revoluce) chce změnit povahu světové ekonomiky. Zatím jde o pilotní projekt pro pár nadšenců. Ale zřejmě je to něco, co nás čeká časem povinně. Jako západní varianta čínského systému sociálního kreditu. Oni v té Číně jsou hromně napřed v tomhle.

Pro nás, kteří jsme hloupí a nemáme vlastní vůli, je tohle ohromná zpráva. Kreditní karta už nebude jen předmět v peněžence. Bude to vaše kapesní svědomí, vaše vychovatelka, paní učitelka ze školky. Řekne vám, co se smí a co se nesmí. Naplácá vám, když budete zlobit.

Časem karta určitě bude i sledovat, co jíte. Jestli dost žvýkáte a nehltáte. A když budete mít moc masa nebo sacharidů, tak vám automaticky zdraží zdravotní pojistku. Jednoho krásného dne vás karta začne budit každý den ráno v pět, abyste si šli zacvičit. Abyste dbali na své zdraví a nezatěžovali rozpočet zdravotnictví. To už karta dávno bude integrovaná do vašeho mobilu, takže na vás bude i křičet.

„Vidím, že se právě snažíš si koupit řízek s vysokou uhlíkovou stopou. Je mi to moc líto, ale to ti nemohu dovolit,“ zatelefonuje vám vaše kreditní karta lidským hlasem. „Je to pro tvoje vlastní dobro. Ale můžeš dostat sojový salát s klimaticky neutrálním tofu.“

V září 2021 Mastercard otevřela svůj projekt Global Sustainability Innovation Lab ve Stockholmu, který bude bankám nabízet podobné eko-projekty. V téže době ve spolupráci s bankou Barclays vypsali soutěž Climate Fintech: Cards and Payments Challenge o to, kdo naprogramuje nejlepší klima buzerační aplikaci. Výherce dostane sto tisíc dolarů.

Dříve či později takovou kartu dostanete i vy od své banky. Báječné je, že se o to nemusíte vůbec starat. Nemusíte ani chodit k volbám. Zásadní změny ve vašem životě vám prostě oznámí z banky.

Jenom jedna věc mi není jasná. Když lidé jsou zodpovědní jen za 5 % uhlíkových emisí ročně, jak tohle všechno… k čemu to jako je?

Reference
https://www.thalesgroup.com/en/markets/digital-identity-and-security/banking-payment/inspired/doconomy
https://www.mastercard.com/news/europe/sv-se/nyhetsrum/pressmeddelanden/sv-se/2019/april/do-black-the-world-s-first-credit-card-with-a-carbon-limit/
https://en.itameriprojekti.fi/aland-index/
https://financialit.net/news/payments/mastercard-launches-global-sustainability-innovation-lab
https://www.mynewsdesk.com/doconomy/pressreleases/the-first-ever-climate-fintech-challenge-launches-by-barclays-doconomy-mastercard-new-energy-nexus-and-patch-to-accelerate-next-generation-dot-dot-dot-3126150

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist