Je čas opustit společný evropský energetický systém

Uveřejněno dne 24 listopadu 2021 000 8:48
Němci si v roce 1998 prosadili společný energetický trh. Tenkrát se tato myšlenka jevila jako neškodná a vhodná. Následně u nich došlo k zeleno-levicové masivní orientaci. Z toho vznikla tzv. Energiewende.

Energiewnde je probíhající přechod Německa na nízkouhlíkové, ekologické, spolehlivé a cenově dostupné dodávky energie. Tolik teroie. Praxe ukazuje, že Energiewende je pravým viníkem současných astronomických cen energií.

Je jistě záslužné myslet na přírodu a emise snižovat, o tom asi nikdo soudný nemůže pochybovat, ovšem vždy je třeba na misky vah pokládat náklady a výnosy. Bohužel náklady na solární panely, větrníky a další dotacemi honěné technologie jsou tak absurdní, že jejich přínos je více než diskutabilní.

Tolik k Německu, i když ještě u něj zůstaňme. Německo je čistým dovozcem elektřiny i přes obrovský počet větrníků a solárů, na které se nedá při průmyslové výrobě naprosto spoléhat. Při deficitu elektřiny němci nakupují také u nás z našich přebytků. Největším producentem elektrické energie u nás je polostátní ČEZ. ČEZ umí vyrábět elektřinu dejme tomu 1 kilowattu za 50 haléřů (ve sktečnosti ještě méně). Vyrábí ji z tolik opovrhovaného uhlí a jádra. Uhlí máme u nás na dalších 100 let.

Přebytky elektřiny tedy ČEZ vyveze za tržní cenu na energetickou burzu v Lipsku a tam si ji Německo odkoupí za aktuální tržní cenu v momentě, kdy má nedostatek. To je ok. Co ovšem není ok, je, že naši vlastní občané, vlastnící onu většinu v ČEZu si tu samou čezáckou elektřinu v reálu kupují za ty samé tržní lipské ceny.

Plno křikounů volá, že není možné mít kontrakty na přímo s výrobcem a že je současný způsob správný. Není, je to prasárna a ožebračování našich vlastních lidí. Daniel Beneš, absolutistický vládce ČEZu, je placen na základě hospodářského výsledku firmy. Jemu je úplně jedno, že obyvatelé mají hluboko do peněženek, on svých 30-50 mega ročně dostane a dostane tím víc, čím ČEZ vydělá. Tudíž nemá naprosto zájem na tom, aby ČEZ prodal elektřinu za nižší než tržní cenu.

Nesmíme opomenout menšinové akcionáře v čele s panem Šnobrem. To je taková malá energetická škodná České republiky, která tvrdí, že nic nejde dělat a nejlepší je kupovat vše na spotovém trhu a topit plynem a dostavba jaderných bloků je pro něj něco na způsob tmářství a zaříkávání.

Podle mne, by nastupující vláda měla ihned z pozice většinového akcionáře provést nucený odkud všech menšinových, ČEZ změnit na 100% státní firmu bez možnosti její jakékoliv privatize a opustit EEX Lipskou energetickou burzu. Jde to. I německé dráhy umí kupovat napřímo elektřinu mimo burzu, tak proč ne naši jednotliví odběratelé? Říká se, že kde je chuť je i vůle. Já jsem velmi zvědavý na vůli a chuť nové politické garnitury.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist