Fotovoltaika: praskají žárovky a ničí se počítače

Uveřejněno dne 12 dubna 2011 000 9:33

zarovkaLidé žijící poblíž solárních elektráren vyměňují prasklé žárovky častěji. Kvůli prudkým změnám počasí totiž dochází k výkyvům v síti, které citlivým spotřebičům škodí.
Situace je nejvážnější v místech, kde jsou k rozvodně připojeny velké solární parky. Ohroženy jsou zejména žárovky a spotřebiče citlivé na kolísání napětí v síti, jak uvedly dnešní Lidové noviny.

Obzvláště na jihu Čech zaznamenali odborníci nárůst prodeje žárovek. Přibývají i stížnosti na poškození počítačů a dalších elektrospotřebičů.

Provozovatel největší rozvodné sítě v Česku, společnosti ČEZ Distribuce, potvrzuje, že podobné problémy nastat skutečně mohou. Rychlá změna počasí totiž snadno způsobí krátkodobý výkyv napětí v síti a na tyto změny citlivé spotřebiče se tak mohou poškodit, nejsou-li dostatečně chráněny.

Energetici se s tak velkými výkyvy dosud nesetkali, píše deník. „Nedostatek i přebytek výkonu v síti má dopad na kvalitu elektřiny a při vysokém rozdílu mezi výrobou a spotřebou v systému by mohlo dojít k narušení stability systému,“ dodala mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Zuzana Dvořáková.

Energetici se obávají především léta. V tu dobu obecně bývá nižší spotřeba elektřiny a řada uhelných elektráren a tepláren bude proto odstavena z provozu.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist