EVROPA: Přidá se Fiala?

Uveřejněno dne 24 listopadu 2021 000 8:49

Maďarská vláda zdvihla prapor rozumu

Evropané se bojí, zda budou mít v zimě elektřinu a teplo, nebo zda budou mít na to, aby je zaplatili. Brusel chce přesto navrhnout „klimatické“ zdanění automobilové dopravy a domů, včetně rodinných.

Ursulu von der Leyenovou a Franze Timmermanse raketově rostoucí ceny energií a energetických surovin v jejich plánech na „záchranu světového klimatu“ nezastaví. Ani fakta o tom, že celounijní emise oxidu uhličitého již představují jen okolo sedmi procent těch globálních, kdežto ty čínské z nich tvoří bezmála 30 procent. Ani fakta o tom, že dnes uvolněné skleníkové plyny mohou být v atmosféře až sto let. Ani současná drahota, ani zadluženost členských států.

Dokážou je zastavit alespoň vlády členských států? Nebo jejich parlamenty? Nástroj k tomu mají. Laicky se mu říká „žlutá karta“. Její vytažení parlamentem členské země sice neznamená konec daného nápadu, ale je vážným varováním pro jeho předkladatele. A také to znamená zbrždění jeho schvalování. Což dává prostor k dalšímu jednání. Především k získávání dalších spojenců. Spojenců, proti fanatické skupině nepřímo volených komisařů, de facto úředníků, a mase zelených europoslanců, jichž je v Evropském parlamentu většina.

„Zastavme ideologické zelené plány, nebo to zničí střední třídu,“ zhruba tak se dá shrnout výzva maďarského premiéra Viktora Orbána, o které informuje Magazín Plus (zde) a Echo24 (zde). Čili už je jasné, kdo se Bruselu postaví. Otázkou je, zda se česká vláda dokáže Maďarům postavit po bok.

Nynější situace s cenami plynu, elektřiny a také ropy nabízí ideální prostor pro sjednocení celého východního křídla států EU. Ba dokonce ke sjednocení všech, kteří chápou, že dnešní problémy nevyřeší nové vrtule, které se teprve budou stavět. A také těch, kteří chápou, že v zásobování evropských států elektřinou se ještě dlouhé roky nebude možné spolehnout na obnovitelné zdroje energie, protože ty ji dodávají jen občas.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist