Hlupáci čekají na blackout. Bohužel jsme to my

Uveřejněno dne 25 listopadu 2021 000 14:05
„Co se týče blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet,“ řekla včera v Rozstřelu tady na idnes předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Nevím, kolik lidí si uvědomuje, že Dana Drábová nepochybně patří k lidem, kteří toho (nejen) v téhle zemi o energetice vědí nejvíce. Nevím, kolik lidí si uvědomuje, že když právě Dana Drábová řekne takhle silná slova, tak rozhodně neplácá do vody. Taky nevím, kolik lidí si uvědomuje, jak obrovský průšvih blackout bude.

Dovolím si zacitovat pár vět z definice blackoutu, kterou jsem našla na krizovém portálu Jihomoravského kraje.

Pojmem blackout označujeme rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie na velkém území po dobu desítek hodin nebo dnů, který zasáhne velké množství obyvatel.

V první fázi výpadku zcela jistě zaznamenáte, že nefungují: všechny přístroje, které ke svému provozu potřebují připojení do el. sítě, běžné osvětlení (v domácnostech, veřejných budovách, pouliční lampy), zabezpečovací zařízení budov (včetně elektrického otevírání dveří, garážových vrat a bran), dopravní signalizační zařízení (dopravní semafory, signalizace železničních přejezdů, apod.), bankomaty a současně nebude možné uskutečnit nákupy v obchodech s elektronickou evidencí prodeje (snímání čárkových kódů, platba kartou apod.), většina čerpacích stanic pohonných hmot, hromadná doprava, která je přímo závislá na dodávkách elektrického proudu (vlaky, tramvaje, trolejbusy).

V druhé fázi výpadku (v řádu hodin) zaznamenáte, že dochází k problémům v oblastech: dodávek pitné vody, dodávek plynu a tepla, výpadkům signálů mobilních operátorů, nefunkčnosti datových sítí (internetu), apod., svoz odpadu.

V pozdějších fázích (v řádu desítek hodin) bude docházet k dalším významným potížím: v oblasti zásobování (potraviny, léčiva, pohonné hmoty, apod.), v oblasti komunikace (omezený přístup k ověřeným informacím), při fungování jednotlivých úřadů, v oblasti bezpečnosti (narušování veřejného pořádku).“

Znepokojivé až šokující, že? O to víc mi přijde neuvěřitelné, že když šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost řekne, že blackout přijde, jen je otázka kdy, tak se vlastně nic neděje. Přitom jde evidentně o bezprecedentní ohrožení fungování společnosti a samozřejmě spousty lidských životů.

Nedávno probíhala klimatická konference v Glasgow, kam se sjeli (částečně i sletěli soukromými tryskáči) tisíce lidí téměř z celého světa. To je nepochybně v pořádku, jde o mimořádně závažné téma. Jenže podobně závažné je, že Evropu podle všeho ohrožuje blackout. Ten navíc může přijít velmi brzy.

Proč tomu tak je? Mé vysvětlení je, že téma blackout je tabu, protože ohrožuje plány všech, kteří si z ekologie udělali svůj byznys. Oni na jedné straně nechtějí dostatek stávajících a fungujících zdrojů (jádro, uhlí), aby mohli dostávat dotace na zdroje obnovitelné (to má smysl), nebo dokonce na zdroje špinavé (plyn, průmyslové spalování biomasy), což navíc žádný smysl nemá. Zároveň ale nechtějí, aby se lidé dozvěděli, že vypínání stávajících zdrojů je nebezpečné, protože by se (pro tyto filuty nedejbože) mohlo stát, že se lidé i politici probudí a odmítnou tyto zdroje vypnout.

Krásně se to ukázalo na začátku letošního roku, když se objevila informace, že byla Evropa na pokraji blackoutu. Média podporující zelený byznys okamžitě spustili obranu a tvrdili že: energetické společnosti v čele se Severní energetickou se pokusily zneužít krizové situace v evropské energetické síti, aby prosazovaly zájmy uhlobaronů na úkor rozvoje obnovitelných zdrojů. A vehementně tvrdili, že obnovitelné zdroje nepředstavují žádné riziko.

Uplynulo pár měsíců a teď Dana Drábová otevřeně říká, že přijde blackout, jen je otázkou kdy. Co budou zelení byznysmeni tvrdit tentokrát? Nejspíš budou obviňovat Danu Drábovou, že je placená jadernou lobby. Dost možná z toho obviní i mě zase někdo v diskuzi, jak je dobrým zvykem těch, kteří nemají argumenty, které by dokázali postavit proti těm mým.

Ale mně je to jedno. Děkuji Daně Drábové, že věci pojmenovala jasně a otevřeně. Je to strašně moc potřeba. Protože jde doslova o život.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist