Kdo je největším energetickým šmejdem?

Uveřejněno dne 27 ledna 2022 000 13:41
Jsou to ti podomní obchodníci, kteří nutí dědečkům a babičkám nové smlouvy na dodávky energie? Jistěže jsou, možná ale spíš byli.

Ale určitě nejsou největšími šmejdy. Měli jsme tu podvody s LTO (lehkými topnými oleji), solární barony, vzpomínáte? To nebyli žádní podomní obchodníčci, to byli velcí vyčůránkové, kteří zneužili nastavené legislativy, v příp. LTO rozdílných daní, v případě solárů podmínek dotací.

A kdo nad tím přivíral obě oči, kdo to neureguloval, kdo to zkrátka nezvládl, ať už díky neschopnosti nebo korupci? Nebyl to náhodou „stát“, tedy státní správa a politici, kteří ten stát v zastoupení lidí vedou?

Kdo rozhodl o liberalizaci trhu s energiemi? Další dobrý úmysl, který se vymkl? Ceny jsou dnes v rukou překupníků a spekulantů, velkou roli v tom hraje prodej emisních povolenek, které vyletěly také nahoru.

Proč kupujeme plyn na holandské burze a elektřinu, kterou zde mj. vyrábíme a následně vyvážíme, na burze německé? Kdo to kdy rozhodl? Proč jsme tu měli stovky licencovaných prodejců energií? Jaké podmínky museli splnit? Asi nemuseli vlastnit ani elektrárny, ani zásobníky, či doly, zkrátka něco, co souvisí s výrobou energie.

Proč se ustoupilo od dlouhodobých smluv s dodavatelem plynu? Bývalý Transgas míval dlouholeté smlouvy s Gazpromem a před zimou plnil zásobníky. Minulost se stala, už ji nezměníme, ale můžeme v přítomnosti řešit budoucnost. Minulostí by se měli zabývat investigativní žurnalisté a sdělit nám, co se stalo, kdy a proč, a kdo byl tenkrát na zodpovědných místech, které o tom rozhodovaly.

Vláda by měla přednostně řešit ceny energie a přijmout nejprve nějaká rychle účinná krátkodobá opatření a následně ta dlouhodobější. Jak ale na to vše reagovaly naše vládní úřady? Co dělají? Odpuštění DPH za energie současná vláda zrušila, zastropování cen energií ERÚ udělal snad jen pro režim DPI, energie se u nás stává luxusním zbožím a má tendenci pohřbít zbytky funkčního zemědělství a průmyslu, ochromit dopravu a ožebračit miliony lidí.

A co vláda plánuje? Co udělá s emisními povolenkami? Vrátí se k dlouhodobým smlouvám s přímými dodavateli plynu? Praští do stolu a nakoupí levnou energii rovnou u našich výrobců? Ticho po pěšině, jen si chudí budou moct poníženě žádat o zvýšený příspěvek na bydlení. A priority vlády jsou pandemický zákon, korespondenční hlasování, zákaz plastových kelímků či co.

Hlavně, že jsme „evropsky ideologicky čistí“. Nejenže nepostavíme další jaderné bloky, ale postupem času je nebude mít ani kdo obsluhovat. Nikdo to nebude umět, nebo snad ano? V 90. letech se s pompou plynofikovalo, stavěly se tehdy moderní kotelny, mnohé se již rekonstruovaly a modernizovaly, uhelné elektrárny se podařilo odsířit. A bylo to v tom „nehostinném pravěku divokých devadesátek“ ještě před naším vstupem do báječné EU.

Tato vláda nemá jednoduché okolnosti vládnutí, a nemůže být ani moc oblíbená u „dolních deseti miliónů“, které se sice podařilo Covidem rozdělit, ale oni se mohou zase spojit. Vláda je totiž může ještě víc naštvat, ale také se může pokusit je nějak uklidnit. To v případě, že by představila a nabídla nějakou vizi, cestu, jak se z krize dostat, a lidé ji vzali za svou.

Zatím to tak nevypadá, ale naděje, že vláda příjemně překvapí, stále žije. Nevím, jaký má vláda manévrovací prostor a jak odvážné kroky (ve prospěch místních lidí) si může dovolit? Jenže pokud nenajde odvahu a připustí zbídačení milionů lidí, pak hněv těchto lidí (kteří už nemají co ztratit) se obrátí v prvé řadě proti ní.

Je si toho vláda vůbec vědoma?

Dlužím ještě odpověď na otázku uvedenou v názvu blogu. Kdo je tedy daleko největším energetickým šmejdem? Jednoznačně stát, respektive jeho představitelé, ti minulí i ti současní, na které to padlo a kteří mají úkol se s tím vypořádat.

Připouštím, že vše může být jinak, protože se na to dívám svými omezenými smysly a omezeným poznáním. Ale o tom příště.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist