Varování: Statisíce lidí nebudou mít na energie, firmy je začnou odpojovat

Uveřejněno dne 28 ledna 2022 000 11:11
Zatímco česká média sledují hlavně vývoj covidové pandemie, v relativní tichosti tiká časovaná bomba v podobě problému statisíců domácností, které nebudou moci platit účty za elektřinu a plyn.

Téma prudkého zdražení energie z podzimu minulého roku jako by dočasně utichlo, covidová tematika opět převažuje. Ovšem časovaná bomba v podobě problému statisíců domácností, které nebudou moci platit účty za elektřinu a plyn poté, co se loni na podzim prudce zvýšily ceny energie, stále tiká. Reálně může hrozit hromadné odpojování „neplatičů“.

Po krachu Bohemia Energy a dalších menších prodejců energie musely statisíce Čechů přejít k jiným dodavatelům, ovšem za dramaticky nevýhodnějších podmínek. Ale i u ostatních tuzemských klientům, jež dosud nepostihly několikanásobně zvýšené ceny u tzv. dodavatelů poslední instance, dochází postupně po ukončení fixního smluvního období k výraznému navyšování cen. Energetické firmy totiž musí v nových tarifech zohlednit zásadní cenové navýšení nakupované energie.

Cena dlouhodobých kontraktů pro dodávky elektřiny ke konci ledna 2022 na pražské burze přesáhla 130 eur/MWh, kdežto před rokem to bylo 50 eur/MWh silové elektřiny. Na téže burze činila cena zemního plynu na konci ledna 2022 přes 50 eur/MWh, před rokem 17 eur/MWh. Spotové ceny jsou ještě násobně vyšší a vývoj na klíčové středoevropské burze v Lipsku je stále dramatický.

Vláda ČR i parlament operativně schválily řadu opatření cílené pomoci domácnostem v rozsahu až tři miliard korun, a to formou okamžité pomoci v hmotné nouzi i příspěvku na bydlení. S ohledem na dlouhé a byrokratické posuzování, zda je dotčená rodina opravdu dost nemajetná, aby mohla pomoc dostat, si o podporu podle prohlášení členů vlády zatím řekla sotva třetina očekávaného počtu domácností. Je zřejmé, že část postižených zejména seniorů má se složitým vyplňováním formulářů problémy o dokládáním potřebných dokumentů problémy a určitě se také ne každý veřejně hlásí
k tomu, že do energetické chudoby a tím i do chudoby všeobecné upadl.

To vše vede k oprávněným obavám, že už dnes mnoho domácností zkrátka účty za energie neplatí, a takových bude přibývat. To bude v důsledku znamenat zvyšování objemu pohledávek dodavatelů energií, kteří mohou začít „neplatiče“ odpojovat. A to v dosud jen těžko představitelném množství, což představuje zásadní sociální riziko. Dodavatelé energií obvykle objem „neplatičů“ a pohledávek nezveřejňují, ale stát by se měl o tato čísla neprodleně začít zajímat.

Je totiž zřejmé, že finanční podpora tuzemským podnikům i domácnostem proti prudce vzrostlým cenám energie bude český stát daleko větší prostředky, než si vláda dosud představovala. Vedle okamžitého a co nejrychlejšího řešení sociálně i politicky nepřijatelné energetické a tím i obecné chudoby musí česká vláda řešit problém cen energie koncepčně novou energetickou strategií. Její prioritou nemůže být pouze snižování emisí CO2, ale v první řadě zajištění energetické bezpečnosti a cenově dostupných dodávek energií pro domácnosti i průmysl.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist