Berlín zasadí Putinovi zásadní úder. Ochladí bazény

Uveřejněno dne 27 dubna 2022 v 16:28
Chladnější vodou až o dva stupně v městských bazénech chce Berlín přispět ke snížení závislosti na ruském plynu. Německo je na ruském plynu závislé z 55 procent, odmítá, aby byly protiruské sankce uvaleny i na tuto surovinu.

Zároveň ale německá vláda opakovaně zdůrazňuje, že je nutné závislost na Rusku co nejrychleji snížit. Do boje tak vytáhnou bazény. Kdyby nebyla situace tak vážná a na Ukrajině doslova a do písmene tragická, bylo by to směšné.

V principu jsou pochopitelně úspory energií správné bez ohledu na válku i Putina. Spíš chci ale psát o tom, kam to nejbohatší evropská země dopracovala.

Jedna věc je její velmi liknavý postoj k pomoci zoufale se bránícím Ukrajincům. Ten se snad přece jen mění k lepšímu, i když se tomu nejen bývalý kancléř Schröder, který je ve službách ruského energetického průmyslu, ale bohužel i současný kancléř Scholz snaží dost vehementně bránit.

Věc druhá je, že Německo tak dlouho transformuje a ozeleňuje svou energetiku, až musí ruským plynem vytápět i bazény. A to i přesto, že má po celé zemi i v moři na severu země postaveny mračna větrníků i solárních parků.

Paradoxně ale právě taková „hloupost“, jako jsou bazény, ukazuje zásadní problém těchto zelených zdrojů. Tím je střídání ročních období. V létě, kdy je teplo, bazény většinou nikdo moc nevyhřívá. Je to logické, každý je vyhledává spíš kvůli ochlazení. Přitom právě v létě vyrábějí německé zelené zdroje tolik elektřiny, že už ji ani nikdo nechce. Výrobci často musejí dokonce platit za to, že si od nich někdo elektřinu odebírá. A žádají od vlády dotace, aby jim tuto ekonomickou neefektivitu kompenzovala.

Bazény je naopak nutné vyhřívat především od podzimu do jara. Koneckonců stejně jako byty, domy, školy, nemocnice, kanceláře i obchody. A tady nastává problém. Právě v této době totiž výroba solárních i větrných elektráren výrazně klesá. Takže můžete klidně celou střechu bazénu osázet fotovoltaickými panely, jenže v zimě, když vyhřívání potřebujete nejvíc, tak na něj většinou nebudete mít dostatek elektřiny. A to vás asi nepotěší.

Všimněte si, že se zastánci obnovitelných zdrojů velmi rádi chlubí celkovou roční výrobou. Jásavě oznamují, že vyrobily víc a víc elektřiny. Důsledně ale vždy mluví o celém roku. To je ale velmi zkreslující. Elektřinu totiž potřebujete mít k dispozici vždy, když ji potřebujete. Například v případě bazénu hlavně v chladném období. A to skutečně každý den, 24 hodin denně, protože když vám bazén vychladne, stojí spoustu energie a peněz ho znovu nahřát. Teplotu je třeba udržovat konstantní. Jenže k tomu potřebujete stabilní dodávku elektřiny. A proto jsou Němci závislí na zemním plynu, hlavně z Ruska.

Je to začarovaný kruh, který stojí Němce spoustu peněz, a teď i mezinárodní reputaci. Aby toho nebylo málo, tak se Němcům nedaří plnit ani emisní cíle, kvůli kterým to celé dělají. Výsledkem je, že odmítají zastavení ruského plynu a místo toho ochlazují bazény.

Trošku mi to připomíná scénu z filmu „Marečku podejte mi pero“. Co ta pěkná čtyřka z fyziky? To je taková první vlaštovka.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist