KLIMA: Neekologická glosa o vodě

Uveřejněno dne 27 června 2022 000 11:43

Ekologický fanatismus nebo byznys? Byznys! Chováme se racionálně? Ano, peníze vyhrávají. Ostatní je ideologie. Co ušetříme, když si nenatočíme pitnou vodu z kohoutku?

Na jedné dánské univerzitě dávali vtipný přivítací balíček. Obsahoval i půllitrovou pet láhev s vinětou „welcome drink – tap water – refillable bottle“ (nápoj na uvítanou, kohoutková voda, znovu naplnitelná láhev) a informaci, že v celé zemi teče z kohoutků pitná voda.

Pitná voda se do lehké, malé plastové láhve dá natočit kdykoli a kdekoli, minimálně západně od Košic v celé kontinentální Evropě i Británii, Irsku a USA. Tedy dala se natočit.

I když ji nazýváme pejorativně výrazy jako pitná voda ze záchoda, klozet-cola, točená, čepovaná nebo kohoutí vývar, bylo to levné, ekologické a pohodlné řešení při pochůzkách i na cestách. Bylo.

Čím dál tím častěji se setkáváme s tím, že u umyvadel je nastavena tekoucí vlažná, tedy nepitná, voda, aby si lidé museli pitnou vodu koupit. V obchodních centrech, na nádražích i na letištích, všude tam, kde jsou v okolí provozovny nadnárodních řetězců prodávající občerstvení nebo potraviny, těch progresívních řetězců, kaváren a rychlých občerstvení, které mají plnou hubu ekologie, záchrany planety a různých woke hnutí. Tak už se probuďte, o peníze (z vlastního prodeje občerstvení, nápojů a balené vody) jde vždycky až v první řadě, a především právě ekologistům.

Tento trend následovala před dvěma lety i Městská knihovna v Praze ve své ústřední budově. Po stížnosti, že pro studenty je to neohleduplné řešení, argumentovala tím, že jde o to „zabránit bezdomovcům, aby se tam chodili mýt“. Tak, určitě, v teplé vodě se špatně myje, studená víc osvěží. A navíc v prostoru, který se otvírá platnou čtenářskou kartou.

Zachraňujeme planetu tím, že nesmíme dostat plastovou nákupní tašku v ceně nákupu, a místo ní si kupujeme jednorázové igelitové pytle na odpad. A bylo by snad ekologičtější chodit vyklepávat do popelnice kýbl a pak ho vymývat pitnou vodou? Navíc zbytečná energie za výtah a ztráta času. Pomůžeme snížit znečištění, když zakážeme brčka a staří lidé s Parkinsonem se pořádně nenapijí, protože to vycintají? Kolika tunami respirátorů a nanoroušek jsme za poslední dva roky možná úplně zbytečně zasvinili planetu?

Pitnou vodou se musí šetřit. Co ušetříme, když si nenatočíme pitnou vodu z kohoutku? Postavíme si za domy a paneláky latríny, abychom nemuseli splachovat? Až se začínám bát, aby mě nějaký gretén nevzal za slovo.

Zdroj

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist