KLIMA: Robotická spravedlnost je nespravedlivá

Uveřejněno dne 29 června 2022 000 15:17

Zapůjčil jsem vozidlo. A jen pár týdnů poté, co se mi v pořádku vrátilo, jsem coby vlastník a provozovatel obdržel dopis od jednoho pana starosty (s osobním podpisem). Vyčítá mi v něm, že můj vůz projel částí jeho města šílenou rychlostí 36 km/h tam, kde se smí jen třicítkou. Ať udám řidiče, který je na fotce (identitu vyplňte na přiloženém formuláři), že si to s ním jako vyřídí osobně, nebo ať zaplatím pokutu, už nebude chtít nic dalšího a jsme vyrovnáni.

Kromě řady paragrafů, které řidič mého auta porušil, je zde také návod, že lze zaplatit převodem, kartou visa/mastercard/businesscard nebo přes PayPal. A také douška, že zjištění přestupku bylo získáno přes automatizovaný dohled. Dopis i překlad do češtiny (stalo se v Německu, abych nezapomněl) je rovněž vydán automatizovaným systémem (včetně toho starostenského podpisu).

Přestupek se stal, jak jsem investigativně zjistil, pozdě v noci na komunikaci, kde omezení rychlosti není vynuceno zajištěním bezpečnosti a plynulosti provozu, ale ochranou klimatu. Kdyby tam stál policista, asi by zjistil, že mé auto neřídil podnapilý pirát silnic, ale vyjukaná Pražanda, takto moje manželka, která jako řidička byla v cizině snad podruhé v životě, v onom městě vůbec poprvé, a pronásledovala vůz svého kolegy, který ji vedl na jakési domluvené místo a bála se, že ho ztratí z dohledu. Ale vysvětlujte to robotu.

Ne, že by se neměly dodržovat dopravní předpisy. Ale i v takovém případě existují polehčující okolnosti, nebo třeba posouzení společenské nebezpečnosti zločinu. Moje žena tedy stala se zločincem proto, že zaneřádila klima o 6 km/h více, než je v místě zdrávo. Se živým policistou by si o tom mohli spolu něco říci, s robotem nikoliv.

Automatizované systémy dohledu nad provozem samozřejmě velmi frčí i u nás. Ale ta německá dokonalost, dotažená až k dopisu v českém (a velmi dobrém) překladu, už zamrazí. V dopisu není jméno osoby, která odpovídá za vyřízení, jíž byste mohli třeba zatelefonovat, jen odkaz na webové stránky a jméno a heslo, jak se tam přihlásit.

Blíží se to systému, jakým roboti posuzují obsah příspěvků na sociální sítě. Stačí slůvko a příspěvek je nezveřejněn, účet zablokován, uživatel „nahlášen“. Není s kým diskutovat, odvolání a oprava jsou zdlouhavé. Živého protějšku se nedopátráte.

Dohled na námi, občany, se díky robotizaci stále přitvrzuje a zjednodušuje. Už přitom nejde o dodržení pořádku, kázně, bezpečnosti, práva a spravedlnosti. V těch posledních dvou případech už vůbec ne. Jde jen o ten dozor. Život nás, občanů, to zužuje a komplikuje. Tento trend je, bohužel, asi nezvratný.

Nepotrvá to dlouho, a robot vám oznámí, že zaplatíte sankci za překročení teploty v bytě o 0,5 °C nad městem povolených 18 stupňů. Nebo že máte v lednici kus máslového dortu a porci guláše od včerejška. Což odporuje vyhlášce číslo… paragraf… odstavec… o šetření energií, resp. zákonu o národním zdraví v platném znění… Pročež Vám bude zvýšena platba za zdravotní pojištění… blokována platební karta na dobu… Deaktivováno Vaše osobní vozidlo RZ… Pokuta exekuována z Vašeho účtu č…

Pokutu jsem zaplatil, s panem starostou a jeho robotem jsme vyrovnáni.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist