Zakázali jste spalováky? Zdaňte elektromobily a zrušte dotace, vyzývá Focus

Uveřejněno dne 2 července 2022 v 20:24
Vlnu emocí mezi automobilisty přineslo nedávné schválení zákazu prodeje nových osobních a lehkých užitkových aut se spalovacím motorem, které schválil Evropský parlament. Německý magazín Focus v této souvislosti přišel s řadou návrhů pro politiky, kterým dominuje sdělení: „Elektromobily není důvod dotovat, ale naopak zdanit“.
 

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tesla

Rozhodnutí Evropského parlamentu, které musí ještě posvětit vlády národních států, je přelomové. Mezi ekologickými aktivisty se už dokonce objevily nápady, že schválený zákaz je málo a je potřeba přitvrdit a rovnou od nějakého data zakázat i provoz aut se spalovacími motory, nejen prodej těch nových. Například v Paříži se uvažuje o zákazu vjezdu všech aut se spalovacím motorem od roku 2030. Podobné nápady padají i ve Španělsku nebo Velké Británii.

Na evropské úrovni se o tom ale údajně zatím oficiálně neuvažuje. „Žádné vážné debaty nad plošným zákazem či výrazným omezením již provozovaných aut se spalovacím motorem jsme nezaznamenali,“ říká třeba Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře nezávislého think-tanku Europeum a jeho kolega Michal Hrubý dodává: „Možnost omezovat již provozovaná auta se spalovacím motorem je v rukou členských států delší dobu, například omezením určitých skupin vozidel dle EURO normy při vjezdu do měst / vybraných zón. Z pohledu sociálního si jakékoli celoplošné omezení již provozovaných spalovacích motorů nyní neumím představit. Maximálně bych pochopil úvahu nad urychleným rozšířením nízkoemisních zón nebo významnějším zdražením provozu aut splňujících pouze první normy EURO 0, 1 nebo 2. I tam by byla potřebná důsledná diskuze.“

Austrálie má plán na výpadek spotřební daně. Speciální taxu pro elektrovozy

Vlivný německý magazín Focus ve své analýze napsal, že když už byl návrh na úrovni EP schválen, je třeba se dívat dopředu. A navrhuje několik kroků, které by měly následovat. Tím hlavním je, že „když neexistuje žádná legální alternativa k elektromobilitě, není důvod utrácet za ni miliardy z peněz daňových poplatníků“ a navrhuje okamžitě zastavit dotace na elektromobily. Ty si teď převážně kupují bohatí lidé a v podobě dotací k nim proudí peníze od všech daňových poplatníků, tedy i od těch chudých.

Podle Focusu je také nutné donutit majitele těchto aut platit daně. Dvoutunové elektrické SUV sice neprodukuje žádné lokální emise, ale opotřebovává silnice, potřebuje parkoviště apod. Státy s elektromobily přicházejí i o příjmy ze spotřebních daní z paliv.

Analytik a manažer strategických projektů Miroslav Lopour ze společnosti Delloite k tomu říká: „Spotřební daň v ČR z prodeje pohonných hmot činí přibližně 80 miliard korun. Při kompletním přechodu na elektrické pohony je tento výpadek daňových příjmů daný. Ovšem vzhledem k relativně vysokému zatížení elektřiny daněmi a poplatky bych nečekal, že stát ještě dál na této komoditě zvýší daně. Navíc je nutné si uvědomit, že minimálně v rodinných domech bude snaha dobíjet z domácí fotovoltaiky a pak se daň ztrácí plně. Odpověď bude třeba hledat v celkovém přenastavení daňového systému, těžko budou spotřebitelé při volbě vozu brát ohled na daňový systém.“

Česko se v čele EU pokusí zmírnit zákaz spalovacích motorů, slíbil Fiala

Dalším návrhem je přestat budovat pomalé nabíjecí stanice (typicky 22 kW) a stavět jen ty opravdu rychlonabíjecí od 150 kW výš. Většina elektromobilů se stejně bude muset nabíjet z domácích nebo firemních wallboxů. Zároveň by všem provozovatelům čerpacích stanic měla být zákonem dána povinnost do určité doby instalovat i rychlonabíjecí stanici.

 

I když se nový zákaz týká jen prodeje nových aut, Focus se domnívá, že výrobci aut by za současné situace podpořili i zákaz provozu těch starých, protože by jim nemuseli poskytovat servis a vyrábět náhradní díly. Zástupci automobilek, které iDNES.cz oslovil, se k tomu celkem logicky odmítli vyjádřit, Focus ale doporučuje dát lidem zákonnou záruku, že své spalovací auto budou moct provozovat a opravovat i po roce 2035.

A jako poslední bod Focus radí upřímnost: „V neposlední řadě by politici ani automobilový průmysl neměli lidem prodávat iluze, že s elektromobilitou se stávající vozový park jednoduše obmění v poměru 1:1 a všichni budou jezdit jako dosud. To není možné, už proto, že výkonnost elektrických sítí se v jednotlivých regionech značně liší a „snese“ někdy více, jindy méně e-aut. Někteří odborníci na rozvodné sítě předpokládají, že by bylo možné využít maximálně 30 % současného vozového parku jako elektromobily. Ve Velké Británii jsou majitelé elektromobilů již připraveni na to, že jim bude nabíjecí proud vypínán po hodinách.“

Europarlament odhlasoval konec spalovacích motorů v roce 2035

Analytik společnosti Delloite Miroslav Lopour, který se právě na energetiku specializuje, k poslednímu bodu dodává: „Rozvodná síť jako celek by na masivní rozvoj elektromobility připravena jako celek byla, nicméně je nutné vzít do úvahy přesun velkého objemu spotřeby energie do elektřiny v průmyslu a teplárenství. V součtu už se pak posilování sítě nevyhneme, elektromobily budou z tohoto pohledu stále ale spíše menší faktor. Kde ale problém může nastat, jsou koncové body, při vysoké koncentraci vozidel. Tyto problémy jsou ale řešitelné a velké potíže s elektromobilitou nečekám.“

Pětice zemí EU chce odklad zákazu prodeje aut se spalovacím motorem

Itálie, Portugalsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko usilují o pětiletý odklad plánu Evropské unie, který má od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacím motorem. Vyplývá to z dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Plán EU je součástí klimatického balíčku, jehož cílem je do roku 2030 výrazně snížit emise skleníkových plynů, aby unie do roku 2050 dosáhla uhlíkové neutrality.

Plán navrhla Evropská komise. Požaduje, aby se do roku 2035 emise oxidu uhličitého u nových automobilů snížily o 100 procent. Požadavek znemožní od roku 2035 prodej nových aut se spalovacím motorem, plán tento měsíc schválil Evropský parlament.

Proti plánovanému zákazu se vyslovil německý ministr financí Christian Lindner. Český premiér Petr Fiala uvedl, že Česká republika bude jako předsednická země EU usilovat o zmírnění zákazu prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035, pokud se to nepodaří Francii, která EU předsedá v tomto pololetí. Zákaz by podle něj neměl být stoprocentní, měl by se kvůli dostupnosti vozidel pro občany týkat devíti desetin produkce automobilek.

„Chceme v rámci našeho předsednictví jednat o kompromisním znění legislativy. Budeme usilovat alespoň o to, aby ten zákaz v roce 2035 nebyl 100 procent, ale 90 (procent),“ prohlásil Fiala. Podle něj by tak bylo možné zachovat možnost výroby aut se spalovacím motorem. „Musí být zajištěna pro občany rozumná, cenově dostupná alternativa,“ dodal předseda české vlády.

Itálie, Portugalsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko podle dokumentu navrhují, aby se emise u nových osobních aut musely do roku 2035 snížit pouze o 90 procent a aby se stoprocentní snížení posunulo na rok 2040. U lehkých užitkových vozů by podle jejich návrhu měly emise do roku 2035 klesnout o 80 procent a do roku 2040 o 100 procent.

Evropská komise označuje rok 2035 pro zavedení zákazu za klíčový, protože průměrná životnost automobilů činí 15 let. Pozdější zavedení zákazu by podle ní znemožnilo dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Uhlíková neutralita znamená, že se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist