Jsem připraven na blackout?

Uveřejněno dne 12 července 2022 000 12:19
Ne, určitě nejsem. Jen s ním ve své hlavě počítám a vím, co by všechno v jeho případě nefungovalo, resp. se to dá obrátit: ono by totiž nefungovalo skoro vůbec nic. Technicky vzato by to byl náhlý konec naší slavné civilizace.

Snad jen na čas. To, že by nešla televize, internet, počítače, nesvítilo by se, netopilo by se, nešly by domácí spotřebiče jako ledničky, elektrické sporáky, to asi napadne každého. Posléze by netekla voda, nespláchli byste záchod, nevybrali peníze z bankomatu, zavřely by velké obchody, banky, nenabrali byste benzín do auta, nenabili mobil. Ve městech by nešly semafory, nejezdily tramvaje, nefungovaly výtahy, byl by docela zmatek.

Dokážu si tedy představit, co by vše nešlo a nefungovalo. Nejsem ovšem prepper, a tak nemám žádné zásoby potravin, žádný vybavený bunkr na nezávislý zdroj. Bydlím v paneláku na malém městě a první, co by bylo, že bychom se jako sousedi asi sešli a poradili se, co dělat a snad si nabídli vzájemně pomoc. Aspoň bych se o to pokusil. Třeba bychom něco vymysleli.

Nějaké zásoby jídla doma máme, máme také nějakou hotovost, sirky, svíčky, baterky, nádrž v autě nikdy nevyprázdníme do mrtě, jsme zvyklí chodit pěšky. V létě máme i nějakou čerstvou úrodu ze zahrady.

Lépe by bylo, kdyby nás blackout zastihl na chatě, resp. by možná bylo vhodnější se v případě blackoutu na chatu přesunout. Podmínky jsou sice skromnější, ale dá se tam lépe být na elektřině nezávislými. Sirky, svíčky, baterky a dokonce petrolejka, to je samozřejmostí. Přímotopy a el. žebřík v koupelně by nefungovaly, ale topíme na propan butanovou láhev, a též vaříme na malém plynovém vařiči. Nějakou dobu bychom vydrželi. Máme i nějakou zásobu dřeva (občas spadne nějaká větev v lese, či strom u potoka), ještě zbylo něco dřeva po povoleném kácení suchého jasanu. A v souvislosti s tím, co se děje, zvažujeme možnost kamínek na dřevo v dřevostavbě. Tedy pokud to půjde, máme pozvaného mistra kominického.

A co voda? Vodu čerpáme z vrtu. Elektrickým čerpadlem. Máme ji také v kanystrech a PET lahvích, můžeme napustit 120 litrový zakopaný sud. Můžeme do vrtu spustit kovovou nádobu na prádelní šňůře a ručně ji vytahovat. Nabrat vodu můžeme i z potoka, přemýšlel jsem o nákupu filtru a pak vymyslel a vyzkoušel, jak ho nahradit. Základem je aktivní uhlí (třeba tablety Carbosorb černého uhlí z lékárny), k tomu stačí filtr do kávovaru a kuchyňský trychtýř. Tak jsem si už vodu z potoka takto přečistil a uvařil si z ní kávu.

Záchod máme splachovací, ale dá se spláchnout i kýblem s dešťovkou, a kromě toho jsme zdědili i kadibudku. Takže s vodou by na rozdíl od paneláku problém nebyl. Díky strojům jako jsou sekačky na trávu máme i dva 5 litrové kanystry na benzín a jeden z nich (samozřejmě plný) nám stačí na jednu cestu mezi chatou a bytem.

Kromě toho, nemáme problém tam jet hromadnou dopravou (nemám představu, zda by vůbec fungovala), ale těch 80 km se dá ujít za dva až tři dny pěšky, když nebude zbytí.

Faktem je, že se tam příjemně tráví dny od jara do zimy, přes zimu je pobyt v paneláku příjemnější. Ale jak to bude letos v zimě, to nikdo neví. Aspoň jsem se začal otužovat a možná bych mohl přidat i nějaký ten půst, abych byl lépe připraven.

Když to shrnu, rád bych se tomu vyhnul a vůbec o této možnosti neuvažoval, ovšem když vidím, kdo a jak nám řídí a kontroluje naše životy, pak o tom zkrátka přemýšlím.

Ono totiž platí, že když někdo vypadá jako debil, mluví jako debil a jako debil se chová, tak to prostě je debil. To, že se nám nějak v našich řídících strukturách přemnožili, je i naše chyba. Chyby se stávají, je ale třeba se z nich poučit.

Možná takový blackout dokáže zařídit, že se v hlavě rozsvítí i debilům.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist