VLÁDA NEDĚLÁ NIC PRO SNÍŽENÍ CEN ENERGIÍ. PROČ?

Uveřejněno dne 25 července 2022 v 12:07
Alibismus a populismus nestačí! Extrémní nárůst cen energií zdražuje život běžným domácnostem, a pro živnostníky a podnikatele znamená mnohdy katastrofu. Populistické rozdávání peněz a „šetrné“ tarify nejsou řešením.

Podnikatelské odbory na energetickou krizi upozorňují už od konce loňského roku. Ministr Síkela (MPO) nám v březnu 2022 na jednání Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny poprvé představil balíček s názvem „Podpora transformace energetiky“. Již tehdy jsme kritizovali zejména to, že vláda alibisticky řeší symptomy a nikoli příčiny energetické krize. Balíček překvapivě potvrdil, že vláda se nechystá zajistit snížení cen energií. Nikdo ani nenaznačil cestu, která by ke snížení cen vedla. A právě to potřebují podnikatelé i nepodnikající občané nejvíce.

Za Podnikatelské odbory jsme již na jaře předložili několik koncepčních návrhů, které by ke snížení cen energií vedly. Primárně žádáme vládu, aby se zasadila o zrušení emisních povolenek a zásadně omezila možnost přeprodeje energie vyrobené v ČR přes zahraniční prostředníky. Zároveň navrhujeme, aby český kabinet využil našeho předsednictví v EU, odmítl kvazi zelenou politiku a zároveň s tím se zasadil o uvolnění podmínek pro uhelné zdroje tepla a elektřiny.

Souběžně s výše uvedenými návrhy by vládní představitelé měli okamžitě zastavit veškeré finanční dotace elektromobility. Tento ryze politický nástroj neslouží k posílení výkonnosti české ekonomiky, ani nemíří na úspory energií. Jen vytváří další závislost příjemců dotací na státu a závislost členských států na Evropské unii. Dotace tak nejen křiví již tak značně regulovaný trh, ale mají zejména i obrovský korupční potenciál.

Je třeba zastavit „zelené šílenství“, které je, na rozdíl od ruské agrese, hlavní příčinou raketově narostlých cen energií. Podnikatelské odbory proto opakovaně vyzvaly vládu, aby se odpoutala od německého vlivu a přestala se podřizovat energetické politice Německa. Tento postup začíná doporučovat i řada našich předních energetických expertů a ekonomů. Že je koncept energetické burzy v Lipsku chybně nastavený zaznívá čím dál hlasitěji – pro mnohé jistě překvapivě – i od našich západních sousedů.

Žádáme proto vládu, aby připravila plán, jak opustit lipskou energetickou burzu, případně legislativně upravila pravidla tak, aby na ní bylo možné prodávat jen přebytky energie, která byla vyrobena v ČR a nebyla na našem území využita.
Žádáme vládu, aby zrušila byznys s emisními povolenkami, které nám jen zdražují energii.
Žádáme vládu, aby odmítla Green Deal, a aby podpořila tradiční českou enrgetiku – uhelné a jaderné zdroje.
Žádáme vládu, aby nemátla veřejnost nepravdivými výroky o tom, že naši energetickou situaci vyřeší obnovitelné zdroje energie. Nevyřeší, naopak, ještě nám energii zdraží.
Žádáme vládu, aby přestala před občany hrát divadlo vyjednávání o „eurounijní energetické bezpečnosti“. Jsou to dohody jen ve prospěch nadnárodních korporací. Nám, malým podnikatelům a nepodnikající veřejnosti to nic dobrého nepřinese.

Vládo konej! Alibismus a populistické dárky na zvládnutí energetické krize nestačí. Cestu, která vede ke snížení cen jsme ti ukázali. Je teď na ministrech a jejich aparátu, aby vše převedli do podoby zákonů, které pomohou každému občanovi, bez ohledu na to zda podniká či nikoli.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist