Zelený handl s jádrem si musíme pamatovat

Uveřejněno dne 26 července 2022 v 11:52
Němečtí zelení prý možná budou souhlasit s prodloužením provozu jaderných elektráren. Ovšem pouze s podmínkou, že bude omezena rychlost na německých dálnicích. Takový handl považuju za nechutný.

Možná namítnete, že politika je hledání kompromisu a handly k ní patří. Obecně souhlasím. V tomto případě jde ale o něco jiného. Evropa čelí nejvážnější energetické krizi za mnoho desítek let. Ukrajina pak už měsíce čelí brutální ruské agresi, při níž každým dnem umírají další a další lidé. Obě věci spolu souvisejí. A velmi významnou roli v tom všem sehrálo a stále hraje právě i zmíněné Německo.

Právě tato země udělala v posledních letech nejvíc pro zvýšení závislosti Evropy na ruském plynu. Němci se před lety rozhodli k zásadní transformaci své energetiky. Chtěli skoncovat s uhlím a jádrem a tyto zdroje většinově nahradit zdroji obnovitelnými, hlavně větrem a sluncem. Stálo je to už miliardy a miliardy eur. Jenže samotné zelené zdroje v našich podmínkách zkrátka nestačí. Jsou totiž závislé na počasí. Zejména o nocích a ještě více v zimě tak musí být spotřeba pokrývána i zdroji, které lze řídit. V Evropě to po několik desetiletí bylo jádro a uhlí, které se ale Němci rozhodli odstavit. A místo nich vsadili na plyn. A to konkrétně na plyn ruský. Německo roky lobbovalo za dostavbu plynovodu Nord Stream 2. Čelilo přitom kritice nejen Ukrajiny, ale třeba i Polska či USA.

Současnou situaci asi netřeba blíže popisovat. Je tristní. Elektřina i plyn jsou neskutečně drahé, což v důsledku zdražuje úplně všechno. Je navíc nutné připomenout, že ani v oblasti snižování emisí, která byla údajně hlavní motivací celé Energiewende, se Němcům nedaří. Navíc hrozí, že plyn nebude, čehož se Němci bojí jak čert kříže. Proto se nehrnou do dodávek zbraní na Ukrajinu, proto blokovali snahy některých zemí uvalit na dovoz ruského plynu embargo, aby byl Putin odstřižen od významného zdroje peněz.

Prodloužení provozu jaderných elektráren by Němcům mohlo pomoci. Navíc jde o nízkoemisní zdroje. Přesto jsou zelení proti. Tedy byli, nyní podle všeho pomalu obracejí. Ale přišli s výše zmíněným handlem.

Upřímně, je mi vlastně jedno, jestli se v Německu rychlost na dálnicích omezí. Je omezená všude jinde, určitě se to dá přežít. Ale nevidím jediný důvod, proč tímto opatřením podmiňovat prodloužení provozu jaderných elektráren. Vůbec nijak to spolu nesouvisí. Těžko někdo může tvrdit, že jde o emise a klima. Zelený ministr hospodářství a klimatu Habeck se zelenou ministryní zahraničí Baerbockovou totiž v poslední době horečně shání plyn po celém světě, přičemž evidentně neřeší, v jakých podmínkách se v Kataru a nevím, kde ještě těží, kolik přitom uniká do vzduchu metanu, nebo kolik mazutu spálí tankery, kterými se plyn do Německa bude vozit. Němci stejně tak ohlásili, že si v energetické krizi pomůžou i uhlím. Logicky, když je krize, je správné využít dostupné zdroje.

To je ale i případ jaderných elektráren. Prodloužení jejich provozu lze určitě posuzovat z technologického a ekonomického hlediska. Ale podmiňovat jej rychlostí na dálnicích je úplně mimo. Jasně to ukazuje, že zeleným ve skutečnosti nejde o klima či energetickou bezpečnost. Jde jim o novodobý třídní boj. Jednou ze tříd, kterou je třeba potírat, jsou „zlí řidiči aut“. Něco podobného sledujeme třeba i u nás v Praze. Určitě nebude trvat dlouho a nějací progresivisté se německým zeleným handlem určitě inspirují.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist