VYPOUŠTĚČI

Uveřejněno dne 9 září 2022 000 10:03

Server A2larm ve svém boji za lepší budoucnost ztratil všechny zábrany a publikoval rozhovor s názvem „Vypouštěči duší: nové klimatické hnutí chce, aby se vozy SUV staly minulostí“.


Přát si, aby SUV zmizela, je samozřejmě legitimní, ale nové hnutí Tyre Extinguishers, které je v rozhovoru představeno, na to jde vskutku razantně: jeho členové vypouštějí vozům SUV ve městech pneumatiky. Text obsahuje podrobný návod, jak to dělat; rovněž si lze obstarat i příslušné letáky.

A tady to začíná být zajímavé.

Trestní zákoník zná trestný čin poškození cizí věci, jehož základní skutková podstata zní takto:

§ 228

Poškození cizí věci

(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Nuže, je vypuštění pneumatiky poškozením cizí věci? Nebo činí cizí věc neupotřebitelnou? Domnívám se, že ano. Skutková podstata vyžaduje způsobení škody nikoliv nepatrné, tj. minimálně 10 tisíc korun, ale pokud se vypouštěním zabývá pachatel systematicky a veden jednotným záměrem, jde o pokračující jednání a vzniklá škoda se sčítá.

Dále bychom mohli spekulovat, zda takové jednání nezpůsobuje vyšší riziko v dopravě, tedy zda nedochází k obecnému ohrožení.

Pokud bychom čistě náhodou uzavřeli, že vypouštění pneumatik vozidlům parkujícím ve městě je trestným činem, můžeme obrátit svou pozornost k hlavě X trestního zákoníku, totiž k trestným činům proti pořádku ve věcech veřejných. V této hlavě nalezneme i některé formy trestné součinnosti, například tuto:

§ 364

Podněcování k trestnému činu

Kdo veřejně podněcuje k trestnému činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Mimochodem, tohoto trestného činu se může dopustit i právnická osoba.

A tak si říkám, nepřehání to ten A2larm už?

Publikovat otevřené výzvy k poškozování cizí věci, to je nová levicová žurnalistika?

A jen tak pro pobavení, cituji odpověď respondenta rozhovoru z hnutí ničitelů pneumatik na jednu z otázek:

„Udržujeme vlákno na twitterovém účtu, kde shromažďujeme všechny pozitivní reakce, které nám lidé posílají. Dostáváme pochopitelně i spoustu výhrůžek smrtí. Pocházejí většinou od úzkostlivých mužů, jejichž osobnosti jsou definovány jejich auty. Těm se ale smějeme.“

Ach ano.

Pokud přijde řidič k poškozenému autu, které zaparkoval ve městě, a rozzlobí ho to, je to samozřejmě důkazem, že jeho osobnost je definována jeho autem. My jeho motivace známe už předem a dobře víme, že tím autem jezdí jenom kvůli tomu, že je úzkostný a trpí nedostatkem sebevědomí. Že by například potřeboval něco většího často vozit, to je vyloučeno. Má jezdit na kole a ne se producírovat v drahém autě.

A teď jsme mu to auto poškodili!

Jak vtipné.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist