SPOLKOVÁ MINISTRYNĚ ZAHRANIČÍ TO ŘEKLA I ZA NAŠEHO PREMIÉRA: JE JEDNO, CO SI VOLIČI MYSLÍ!

Uveřejněno dne 10 září 2022 000 13:35

Ukrajinci jsou důležitější než vlastní voliči? To je zřejmě případ německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové (Zelení). Zatímco v mrazivé zimě očekává protesty proti sankcím, slibuje, že politiku nezmění. Vždyť to slíbila ukrajinskému lidu. To řekla na pódiové diskusi v Praze, při příležitosti setkání ministrů zahraničí EU k energetické politice.


Hrozící nedostatek energie v zimě vrhá stín i na konec léta. Zdá se jasné, že v evropských ulicích budou protesty. Zelená ministryně ale změnu ukrajinské politiky kvůli tlaku z ulice odmítá. Zmírnění sankcí proti Rusku nepřipadá v úvahu.

„Pokud slíbím lidu Ukrajiny: ‚Budeme při vás stát, dokud nás budete potřebovat‘, pak tento slib dodržím. Bez ohledu na to, co si němečtí voliči myslí. Ale podpořím lid Ukrajiny, jak jsem slíbila,“ řekl Baerbocková – podle WELTu.

Baerbocková si je vědoma toho, že lidé vyjdou do ulic, ale nezdá se, že by jí na tom záleželo: „Lidé vyjdou do ulic a řeknou, že nemohou platit účty za energie.“ Proti tomu je třeba přijmout sociální opatření, a to ona prý udělá. Ale nikdy nepřistoupí na to, že sankce proti Rusku musí být zrušeny.

Baerbocková předtím na neformálním setkání ministrů zahraničí EU propagovala strategické přeskupení politiky EU vůči Rusku. Návrh spolkové ministryně zahraničí obsahoval čtyři body: posílení vlastní obranyschopnosti, podpora odpůrců ruského režimu, podpora Ukrajiny a spolupráce s globálními partnery při obraně mezinárodního práva.

Koncepce, kterou členské státy obdržely jako základ pro diskusi, také uznává, že podpora Ukrajiny má cenu, která pravděpodobně neustále poroste. Úsilí o strategickou komunikaci s lidmi postiženými sankcemi by proto mělo mít za cíl ukázat, jak podpora Ukrajině z dlouhodobého hlediska zvýší bezpečnost Evropy a proč jsou sankce nezbytné a účinné.

V textu je také uvedeno, co by mělo být cílem podpory Ukrajiny. „Aby se předešlo budoucí agresi, musí se válka Ruska proti Ukrajině změnit v jeho strategické selhání,“ uvádí se v utajovaném dokumentu, který má k dispozici německá tisková agentura.

Toto selhání je definováno v nejširším slova smyslu a zahrnuje také oddělení od Ruska v oblasti energetiky.

Naposledy se EU dohodla na pěti společných zásadách jednání s Ruskem v roce 2016. Už tehdy se rozhodla posílit odolnost vůči hrozbám z Ruska, výsledek vidíme dnes.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist