Zastavte toto šílenství

Uveřejněno dne 14 září 2022 000 10:05

Slovo šílenství se vyskytuje v souvislosti s energetikou často, obvykle ve spojení se zeleným šílenstvím. Obvykle je to ve vyjádřeních takzvaně disentních, zde na Psu jste se s tím museli setkat často.


V projevech politiků se objevují jiná slova, jako je výzva, ambiciózní plán a příležitost. Čerstvě se o šílenství hovořilo i v Německu, v němž zelená ideologie kvete nejvíc. „Zastavte toto šílenství ve vaší koalici, dokud máme ještě čas,“ vyzval vládu a jmenovitě kancléře Scholze předseda CDU-CSU Friedrich Merz. Reagoval na čerstvé rozhodnutí vlády ve stylu chytré horákyně, že tři poslední (z někdejších 24) jaderných elektráren určených k uzavření budou mít různý osud , jedna bude vskutku zavřena do konce roku a dvě budou drženy v záloze, jaksi pro strýčka Příhodu. Opravdu groteskní představa, že jaderná elektrárna je něco jako benzínový zapalovač, který mám v kapse pro případ, že dojdou sirky. „Poslední tři německé jaderné elektrárny jsou nejmodernější a nejbezpečnější na světě, proto je nutné je ponechat prozatím plně v provozu, aby byl dostatek elektrické energie a klesla její cena,“ burcoval Merz.

Měl burcovat, dokud jich bylo v provozu 24, ale pozdě bycha honit.

Do Prahy se sjíždějí ministři energetiky, aby jednali o současné zoufalé situaci. Jistě budou řešit to hlavní, totiž přežití ekonomiky a situaci obyvatelstva, nicméně otázka plné rehabilitace a maximální podpory bezemisní jaderné energetice je na pořadu dne a ministři se zachovají nezodpovědně, pokud si budou počínat jako dosud a jenom budou odříkávat mantru o výzvách a ambiciózních programech být světovým lídrem v čisté energetice. Rehabilitace jaderné energetiky je navíc běh na hodně dlouhou trať a je otázka, zda Evropa jako technologický celek neztratil schopnost tuhle disciplínu běžet.

V souvislosti s rokováním ministrů energetiky na sebe upozorňuje i Komora obnovitelných zdrojů. Její šéf Štěpán Chalupa vystoupil před veřejností s rozumnými požadavky – vyzývá k odstranění byrokratických překážek, které jsou na vině, že příprava stavby komunitní solární elektrárny může snadno trvat deset let. Snažení Komory OZE lze držet palce. Nicméně pochybnosti se přece jen vkrádají na mysl.

Dobrá, budeme mít na každé střeše solár a za každým humnem větrník. o s těmi výkyvy, když nad všemi střechami vyjde slunce a na všechny větrníky zaduje vichr? Budeme někde vyrobenou elektřinu vybíjet do země, jako Rusové pálí plyn, který neprošel zastaveným potrubím Nord Stream 1?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist