Kdo chce mít z lesa prales, potřebuje vyšetřit, řekl k požáru v Hřensku poslanec

Uveřejněno dne 19 září 2022 000 12:26

V Národním parku České Švýcarsko byly zarostlé komunikace nebo chyběla dokumentace pro zdolávání požárů. Na sněmovním bezpečnostním výboru to mimo jiné uvedli poslanci i generální ředitel hasičského sboru Vladimír Vlček. Ten dodal, že je nutná změna zákona o požární ochraně. Lidé, kteří chtějí dělat z původního hospodářského lesa prales, by potřebovali podle poslance a člena výboru Karla Krejzy z ODS „odborné vyšetření“.

;Příčina požáru zatím není známá, šéf parku Pavel Benda viní ze vzniku ohně neopatrného turistu. (26. července 2022) | foto: ČTK

„Legislativní kroky spočívají v tom, že pravděpodobně budeme muset v některých ustanoveních upravit výkon státního požárního dozoru a povinnosti správců zejména národních parků v oblasti, kde jsou bezzásahové zóny, a to proto, aby byl zabezpečen příjezd požární techniky, aby byly řešeny požární předěly a aby byl zabezpečen dostatek požární vody,“ uvedl Vlček.

Před poslanci upozornil Vlček například na to, že hasiči museli v Českém Švýcarsku prosekávat a prořezávat mnoho původních, ale časem zarostlých komunikací, aby se dostali k ohni.

Tisková konference ministra vnitra Víta Rakušana a generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka. (8. srpna 2022)
Požár Národního parku České Švýcarsko - shořelý les nad Dlouhým vrchem poblíž obce Růžová na Děčínsku. (9. srpna 2022)
Požár Národního parku České Švýcarsko - shořelý les nad Dlouhým vrchem poblíž obce Růžová na Děčínsku. (9. srpna 2022)

Požár Národního parku České Švýcarsko - shořelý les nad Dlouhým vrchem poblíž obce Růžová na Děčínsku. (9. srpna 2022)

„Byly prohlášeny za něco, co se neudržuje,“ poznamenal. Pro Národní park České Švýcarsko navíc neexistuje dokumentace pro zdolávání požárů. Jelikož jde o území se ztíženými podmínkami pro zásah, dokumentace podle Vlčka zpracována být měla.

 
Výbor na návrh Karla Krejzy z ODS vyzval vládu k tomu, aby se zasadila o změnu strategie správy v národních parcích, zejména v Českém Švýcarsku, s ohledem na bezpečnost lidí a tamní majetky.

Lidé, kteří chtějí dělat z původního hospodářského lesa prales, by potřebovali podle Krejzy „odborné vyšetření“.

 

Požár v Českém Švýcarsku

SLEDOVAT DALŠÍ DÍLY NA IDNES.TV

„Každý hospodář potvrdí, že kůrovcové dřevo musí z lesa pryč,“ podotkl Radek Koten z SPD. Bývalý ředitel hasičů a nynější poslanec ANO Drahoslav Ryba z ANO uvedl, že Národní park České Švýcarsko na rozdíl od šumavského národního parku pro požární ochranu mnoho neudělal.

Bezpečnostní výbor vyzval podle návrhu Jiřího Maška z ANO vládu také k zahájení jednání o dalším zajištění letecké hasičské techniky. Podle Vlčka Česko jako malý stát může těžko uvažovat o samostatné letce. „Je to neekonomické, je to nemožné,“ řekl členům výboru.

Soutěsky ve Hřensku se už v letošní sezoně neotevřou, jsou nebezpečné

Soukromí provozovatelé podle něj nemají takovou techniku, která by byla schopná nést nejméně tři krychlové metry vody. Změna koncepce by se měla týkat letecké služby policie, aby měla i těžké vrtulníky.

Rozsáhlý požár vypukl v Českém Švýcarsku 24. července, uhašen byl za 20 dní. Zasažena byla plocha 1060 hektarů. Zasahovalo přes 6300 profesionálních a dobrovolných hasičů a 92 příslušníků letecké policie, využili přes 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje požár pro podezření z obecného ohrožení.

Zdroj

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist