Švýcarská policie řešila potíže s Teslou Model X. Policistům nešly otevřít dveře ve chvíli, kdy chtěli zadržet podezřelého

Uveřejněno dne 15 října 2022 000 14:33
  • V Basileji úřady řešily problém, kdy se policisté nemohli při výkonu služby dostat z policejní Tesly Model X 

  • Přední dveře údajně nebylo možné otevřít, ty zadní se zvedly pouze o zhruba 60 cm 

  • Tesla používá elektronické otevírání dveří, ale zevnitř lze dveře otevřít i mechanicky, což policisté nevěděli, případně na to zapomněli

Na nečekaný problém narazili policisté ve Švýcarsku, konkrétně v Basileji. Když chtěli zadržet podezřelého cyklistu, u jejich služební Tesly Model X nebylo možné otevřít přední dveře a ty zadní se nadzvedly jen o zhruba 60 cm. Podle Prime News nakonec vše skončilo tak, že jeden policista musel podlézt zadní dveře, přičemž druhému se přes otevřené okénko podařilo cyklistu přidržet.

Celý incident působí až zábavně. Při běžné hlídce policisté zastavili dva cyklisty, jenže jeden z nich začal policii ujíždět. Podle webu Prime News, který jako zdroj uvádí přímo policejní protokol, chtěli policisté vystoupit z vozu a pronásledovat dotyčného pěšky, ale Tesla v tento moment odmítla otevřít dveře. Následné pronásledování mělo přinést kolizi cyklisty s policejní Teslou. Nakonec se policistům podařilo dostat ven z auta (druhý policista prolezl skrz stažené okénko) a dotyčného přece jen zadrželi. Měl u sebe drogy.

Na případ upozornila i jiná media, například norský magazín Motor. Ten připomíná, že elektronické ovládání dveří Tesly skutečně působí občas potíže, ale zároveň zdůrazňuje, že vůz je vybaven i klasickou páčkou pro mechanické otevření dveří. Policisté možná ve stresu na tuto možnost zapomněli, případně o ní vůbec nevěděli. Nakonec podle norského magazínu Motor to není poprvé, kdy se někdo nemohl dostat z vozu Tesla ven. Je znám jeden případ, kdy jedna Tesla měla fatální závadu, elektronika přestala zcela fungovat a před počínajícím požárem majitel utekl tak, že vykopnul sklo ve dveřích, místo aby použil mechanickou kliku a normálně vystoupil. Švýcarští policisté údajně prošli školením, aby o této možnosti zcela určitě věděli.

Elektronické otevírání dveří dnes není nic výjimečného. Používá ho také třeba Ford Mustang Mach-E nebo vozy Lexus. Jeho výhodou je kromě jiného skutečnost, že při vystupování auto může zkontrolovat své okolí a pokud se k daným dveřím blíží jiný vůz nebo cyklista, systém dveře neodjistí. V těchto vozech ale najdete mechanickou vnitřní kliku vždy právě proto, aby bylo možné vůz bezpečně opustit.

Podle magazínu I am expat švýcarská policie nepovažuje Tesly Model X za problematické a nadále je používá. Ke zmíněnému případu totiž došlo už před dvěma lety ve chvíli, kdy byly americké elektromobily pro policisty zcela nové. Policejní protokol se dostal na veřejnost až teď.
 
 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist