POSTŘEH: Klimatické hodiny do každé rodiny?

Uveřejněno dne 13 prosince 2022 000 9:58

Představte si, že by nyní v čase adventním, 2022 po Kristu, na kostel ve Vašem městě či vesnici umístila církev hodiny odpočítávající čas do konce světa. Absurdní?

Tak nějak na mnohé působí tzv. Klimatické hodiny, které před pár dny vyrostly na pražské Letné. Zobrazují údajný čas zbývající k odklonění nezvratných změn klimatu. Pokud se tak nestane, naše planeta prý zahyne, respektive život na nyní.

Dodejme, že Praha není první a asi ani poslední městem, kde se podobná „alarmistická vopičárna“ (jak ji vnímají konzervativnější spoluobčané) vyskytuje. Klimatické hodiny již děsí, pardon odměřují čas například v New Yorku, Římě, Soulu či Glasgow.

Naše matička Praha může být hrdá, že je úplně prvním evropským městem na východ od Berlína, kde se klimatické hodiny objevily. Dokonce i ultra-progresivisté z pokrokového Brna zde zaspali.

Satirik á la Petr Čtvrtníček nebo Zuzana Bubílková by možná glosoval – obřího neestetického Stalina nahradily strašné mega klimatické hodiny. Tohle má být ten pokrok?

Možno se též rozčilovat nad tím, kolik ty hodiny po celém světě samy spotřebují energie, a že aktivisté sami rádi létají po konferencích a jezdí auty či používají notebooky a smartphony na elektřinu. Též se možno ptát, kdo a jak vlastně přesně vypočetl ten čas, který nám prý zbývá do konce? Proč tam není o dva nebo dokonce tři roky více?

Avšak autor této glosy zde vidí mimo jiné i jasný náboženský apel. Tak jak různé církve a náboženské skupiny strašily (více či méně zištně) s koncem světa, pokud se lidstvo nepolepší. Tak obdobně nyní nové „Zelené církve“ straší koncem světa, pokud peníze nepůjdou na jejich projekty. Nic nového pod sluncem. Tím se nepopírá, že část aktivistů a aktivistek to myslí opravdu upřímně. Nicméně obdobné ztřeštěné nátlakové (psychologické) akce k ochraně přírody a planety ve finále ničemu moc nepřispívají, spíše hází pomyslný hrách pod nohy skutečných odpovědných ekologů.

A hlavně diskreditují serióznější ekologická a klimatická hnutí i politiky v očích běžné veřejnosti.

Zajímavý mediální šach mat by byl, kdy odpůrci těch odpůrců, se šli moderně přilepit k zmíněným Klimatickým letenským hodinám. To by byl aspoň Kocourkov na druhou, a možná by si Prahy všiml i zbytek světa. Ostatně to se ještě nikde nestalo. Prostě český happening na druhou. Švejk povýšený až na generála.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist