EU chce zpřísnit ochranu klimatu, za emise oxidu uhličitého si firmy připlatí

Uveřejněno dne 20 prosince 2022 000 15:03
Evropská unie se časně zrána dohodla na výrazném zpřísnění hlavního nástroje na ochranu klimatu. Spotřebitelé a firmy budou v budoucnu muset častěji platit za emise oxidu uhličitého (CO2). Spotřebitelům má zmírnit důsledky energetického přechodu nově zřízený klimatický fond.

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

O dohodě vyjednavačů Evropského parlamentu a unijních států na reformě obchodování s emisemi v EU informovalo české předsednictví, uvedla agentura DPA.

Konkrétně se vyjednavači dohodli na zpřísnění stávajícího obchodování s emisemi v EU. Firmy, pokud vypouštějí CO2, si nyní musejí kupovat certifikáty znečištění, což je má motivovat produkovat méně CO2.

Nyní se má počet práv na znečištění snižovat rychleji, než se dříve plánovalo. Bezplatné certifikáty pro firmy se mají navíc postupně do roku 2034 zrušit. Systém se má rozšířit i na vytápění budov a na dopravu.

Za tři roky už musí začít světové emise klesat, říká český klimatický delegát

Dopady na spotřebitele, jako je na příklad růst nákladů na vytápění, by měl kompenzovat klimatický sociální fond, pro který se počítá s 86 miliardami eur (dva biliony korun). Má financovat na příklad investice do energeticky efektivnějších budov.

Projekty jsou jádrem balíčku „Fit for 55“, který Evropská komise představila v létě 2021. Jeho cílem je pomoci zemím EU snížit emise CO2 do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s úrovněmi v roce 1990 a do roku 2050 se stát uhlíkově neutrální. Dohodu ještě musí potvrdit Evropský parlament a členské státy, ale to se považuje za formalitu.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist