JE VAŠE PODNIKÁNÍ DOST „ZELENÉ“? ČESKÉ FIRMY BUDOU PODÁVAT POVINNÉ HLÁŠENÍ

Uveřejněno dne 28 prosince 2022 000 13:05

Povinnost podávat informace o svém vztahu k životnímu prostředí či péči o zaměstnance se nově dotkne více než tisícovky českých firem.

Je vaše podnikání dost „zelené“? České firmy budou podávat povinné hlášení
ilustrační foto | Shutterstock.com

České podniky čeká již brzy nová povinnost. Rada Evropské unie schválila konečnou podobu směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků. Cílem je, aby evropské firmy kromě finanční závěrky zveřejňovaly v budoucnu rovněž nefinanční reporty o tom, jak je jejich podnikání udržitelné.

Jednotlivé státy Evropské unie musejí takzvanou směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) do své legislativy implementovat nejpozději do osmnácti měsíců.

Zavádění do praxe bude postupné. Nejdřív přijdou na řadu ty největší firmy, které již dnes musejí informovat o dopadech svého podnikání na okolí podle starší směrnice o nefinančním reportingu (NFRD).

SBOHEM, 1,5 STUPNĚ. ROZLUČTE SE S NESPLNITELNÝMI KLIMATICKÝMI CÍLI

Svět nemůže splnit ambiciózní klimatické cíle. Nastal čas na trochu realismu

„V roce 2025 budou reportovat za fiskální rok 2024 společnosti, na které se již vztahuje dosavadní směrnice o nefinančním výkaznictví NFRD. V roce 2026 budou reportovat za fiskální rok 2025 velké firmy, které v současné době nepodléhají NFRD. V roce 2027 budou reportovat za fiskální rok 2026 kotované malé a střední podniky s výjimkou mikropodniků. V roce 2029 budou reportovat za fiskální rok 2028 podniky ze třetích zemí,“ vysvětluje Miroslava Prokešová z KPMG. 

Směrnice podle ní přesně stanovuje rozsah dosud roztříštěně zveřejňovaných údajů, které se týkají témat, o nichž zatím není běžné informovat: „Jde například o biodiverzitu či rizika v oblasti řízení, ale také o sociální aspekty. Firmy by nově měly i více kontrolovat své dodavatelské řetězce a připravovat dlouhodobé strategie a cíle plus finanční plány, jak jich dosáhnout.“

Co se České republiky týče, dnes podává nefinanční reporty podle informací zveřejněných projektem CSRD.cz 25 podniků (patří mezi ně třeba ČEZ či Česká spořitelna). Do budoucna se ovšem tato povinnost má týkat tisíců českých společností.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist