CHCEME OZERANEC!

Uveřejněno dne 7 ledna 2023 000 12:33

Vzpomněl jsem si na to v souvislosti s „voice of youth“ a novodobou svazačkou Gábinou.

Lidi si pod vlivem filmů jako Jáchyme, hoď ho do stroje nebo Vesničko má středisková myslí, že když přijde někdo z venkova do Prahy, že má problém. Personální agentura, která mi posílá životopisy kandidátů na volná místa, třeba opakovaně uvádí v dokumentaci větu „aktivní řidič, i po Praze“.

Já musím říct, že s řízením po Praze problém nemám. Poslouchám hudbu a relaxuji, protože ve srovnání s Budějovicemi je to oddychová záležitost. Nemají tam ty úchylné pasti na řidiče, jako nám tady vymýšlejí retardovaní radniční experti na dopravu, nemají tam semafory každých 300 metrů a také nemají neschopné, neohrabané a zlovolné řidiče. Zákeř je jinde. Zákeř jsou tramvaje. Původně jsem tak nějak bez přemýšlení věděl, kam která tramvaj jede, aniž bych se to nějak učil. Bylo to navrženo tak dobře, že to bylo intuitivní. Primátor hřib, náměstek Scheissherr a celý ten pirátský jerk circle dopravní systém neustále optimalizují, takže čím dál hůře funguje a intuitivnost z něho zmizela. Objevují se nové linky, staré linky jezdí jinam a to se stalo i toho červnového pátečního dopoledne, kdy jsem vykysl na Malostranské.

A tak stojím na ostrůvku a čekám, jestli zmrd hřib & co pošlou něco použitelného.

Najednou se kolem mne začaly dít divné věci. Přijelo fízlovské auto a placaté lebky zastavily dopravu. Pak přišel nějaký policajt s vysílačkou. Vypadal totálně znuděně. Za ním kráčelo asi čtyřicet alternativních individuí mladšího věku.

Byl to skutečně masový protest.

Pomalu se to blížilo k nám. Bylo jasné, že tramvaje nějakou dobu nepojedou a místní, kteří byli znalí poměrů, se začali trousit do metra. Zeptal jsem se nějakého muže, který dosud neutekl, co to je za bordel.

„Fridays for future. Jako Gréta.“

Aha. Muž po chvíli také odešel na metro. Zůstali jsme tam na tom ostrůvku jen asi čtyři. O greténský výkon práva shromaždovacího byl mezi veřejností evidentně zájem. Já jsem nikam odcházet nehodlal, protože jsem živé Fridays for future ještě neviděl. Fuj, to zní, jako bych je mrtvé vídal denně. Chci říct, my tady v Budějovicích nemáme dost pokrokových dětí.

Po nějaké době dorazili. K tomu, co jsem viděl, bych se nerad vyjadřoval. Byla to normální komunistická sebranka, většinou od pohledu z bohatších rodin. Nikdy jsem neviděl tolik lidí v sandálech najednou. Pokřikovali hesla. Někteří je četli z papíru, a ten papír měli všichni stejný, asi jim nějaký animátor rozdal noty. Protest kvůli tomu nepůsobil docela spontánně, i když některé z přítomných omlouvalo, že je na první pohled tíží výpadky krátkodobé paměti v důsledku inhalace aerosolů ze spalování rostlin. Když šli kolem nás, tak pokřikovali „chceme ozeranec“.

Vůbec jsem jim nerozuměl. Ozeranec? Ozranec? Osranec? Co že to chtějí?

Kinderposlové zeleného pokroku zmizeli stejně rychle, jako se objevili. Zahnuli směrem na Klárov, aby se domáhali ozerance tam, a mě tam zanechali s otázkou, co je to kurva ozeranec.

Původně jsem myslel, že je to nějaká věc. Dcera mě taky neustále bombarduje požadavky, že chce zbytečné věci s podivnými názvy, jako třeba fidget spinner nebo pop socket. Tak třeba teď někdo vymyslel ozeranec.

No tak ať jdou a pořídí si ozeranec! Není mi známo, že by někdo zakázal nabývání a držení ozerance, ať už to je co chce. Nebo ať jim ho rodiče koupí, určitě najdou nějaké ty kapitalistické peníze na ozeranec, když mohou financovat ty jejich pseudoškoly, kam oni pak ani nechodí, protože na co škola, klima volá.

Že by ozeranec byl nějaká přísada do mandlového latté a jeho dodávky váznou v důsledku zpřetrhání logistických řetězců?

Nebo že by to byl nějaký lék? Na paměť, aby nemuseli číst ta hesla z papíru? Pořád slýcháme takové ty historky, že chudák dítě potřebuje nějaký lék, ale ten není možné v ČR volně koupit a tak ho museli rodiče dovézt z ciziny. Původně se to týkalo různých raritních a experimentálních preparátů, ale ministr Válek ten systém hodně vyladil a už se tam řadí třeba Nurofen nebo sirup na kašel. Možná mají nějakého kamaráda, ten je vážně nemocný, třeba mu odumírá mozek a potřebuje Ozeranec, Zyrtec a Hylac, tak vyrazili demonstrovat do ulic, Všech čtyřicet, jako jeden muž, pardon, jako jedna osoba. Jenže to jdou špatně, ministerstvo zdravotnictví je opačným směrem na Palačáku. Snad si na ně udělá křupan z Brna ministr Válek čas, mezi vyléváním genových vakcín za dvacet giga do kanálu, a pořídí jim Ozeranec, Schizofix a všechny další medikamenty, co potřebují, jako že jich zjevně nebude málo.

Taky by to mohla být nějaká droga, pardon, stimulační prostředek, o jehož legalizaci usilují. Díky dceři mám slušný přehled. Teď frčí nikotinový pytlíky. Poznáte to tak, že puberťák je nesoustředěný, má tváře jak nafouklé jak sysel a když mluví, tak mu z mluvící díry kouká něco jako kus kabinového filtru.

Nebo něco takového. Určitě je to něco důležitého, když kvůli tomu čtyřicet dětí demonstruje, místo aby chodily do školy.

Ani v dalších dnech mě nenapadlo, co je ozeranec. Ne že bych bez toho nedokázal žít.

Taky jsem se musel pozastavit nad tím, že se média vůbec zajímají o tento veřejný protest. To bylo úplně stejné, jako když se dvě třídy zvláštní školy domluví a jdou spolu na Petřín. Že by tohle byl hlas mladé generace, tak o tom ani potom.

Přišel jsem na to asi za měsíc, protože jsem náhodou narazil na starší tweet od Luboše Záloma. Ten se zmocnil toho papíru s hesly, která klimaděti pořvávaly, a nasdílel ho veřejnosti, kdyby třeba někdo chtěl doma demonstrovat za klima a nevěděl správná zaklínadla.

On je to OZE ranec. OZE jako Občasné Zdroje Energie a „ranec“ jako že jich chtějí mnoho.

Původně to znělo „Plyn je sranec, chceme OZE ranec“.

Nicméně vláda tehdy hodně řešila to plnění zásobníků a proces ideologického čištění ruského plynu v Číně a protože se jednalo o provládní protest (!), tak vynechali tu první část a zbylo pro mne poněkud nesrozumitelné sdělení „chceme OZE ranec“.

My tady v jižních Čechách máme možná Novákovo uzeniny a Zárubovo majonézu, ale slovní spojení „ranec něčeho“ ve smyslu „velké množství“ tady nepoužíváme, což se ukázalo jako zásadní komunikační překážka při záchraně planety.

Závěrem bych si dovolil požádat vedení škol, aby ty děti netrápili a pokud topí srancem, aby okamžitě skončili. Nemá cenu ty děti mučit, oni evidentně trpí strachem o tento svět a topením srancem způsobuje škody na jejich duši. Dalo by se to řešit například tak, že se pro účastníky FFF vyhradí jedna třída, kde se bude topit výhradně OZE rancem.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist