KLIMA: Zázrak větrné energie? Jak pro koho…

Uveřejněno dne 11 ledna 2023 000 10:13

Narazil jsem na pochvalný článek o skotském projektu Hywind s názvem „První světová plovoucí větrná farma na moři má pět let – zde je návod, jak to funguje“. V něm se chválí „stupeň vytížení“, tedy skutečné vytížení systému, které je uvedeno na typovém štítku. A skutečně, s údajnou mírou využití 54 % je to působivé.

Větrná farma má jmenovitý výkon 30 megawattů (MW). Při míře využití 54 % to je 142 gigawatthodin, které se vygenerují za rok. Jak jsem řekl, působivé. Má to jen jeden malý háček: Jak je popsáno zde , elektřina společnosti Hywind se prodává do sítě za 0,25 dolaru za kilowatthodinu, nikoli spotřebiteli, ale do sítě. To je asi čtyřnásobek nákladů na elektřinu z fosilních paliv a hádejte, kdo ten rozdíl dotuje?

Prosté. Chudák britský daňový poplatník. Při 0,25 dolaru za kilowatthodinu stojí tato dotace na elektřinu daňové poplatníky něco málo přes 26 milionů dolarů ročně, asi osminu miliardy dolarů za pět let existence…zatraceně dobrý obchod.

Toto je ošklivá realita větrné a solární energie. Jsou masivně dotovány daňovými poplatníky bez ohledu na to, kde jsou instalovány. Dotace jsou přímé i nepřímé. Nepřinášejí žádné peníze, nejsou ekonomicky konkurenceschopné, kromě horečných zelených snů ekologů, kteří je vnucují chudým daňovým poplatníkům.

Konec konců:

● V USA je průměrná spotřebitelská cena elektřiny řádově 0,10 USD za kilowatthodinu.

● Podle Manhattanského institutu jsme během 20 let dotovali větrnou, solární a biopaliva 5 biliony dolarů.

● Our World In Data říká, že za 20 let dodaly po celém světě 9,12 petawatthodin.

To je 0,55 dolaru za kilowatthodinu, kterou jsme shodili do krysí díry.

(Lidé nevědí, jak velkých je 5 bilionů dolarů… zde je jeden způsob, jak si to představit. Pokud bychom promrhali milion dolarů každou hodinu a spálili 24 milionů dolarů denně, 24/7/365, pak bychom potřebovali 570 let k promarnění těch 5 bilionů dolarů. Pomyslete na všechny dobré věci, které se mohly za ty peníze udělat, například , mohly by poskytnout každé vesnici na planetě čistou pitnou vodu a ještě by zbylo hodně peněz. Ale ne, zelená lobby musí nechat daňové poplatníky zaplatit za jejich šílenství.

A co nám těch pět bilionů dolarů přineslo ? Vůbec nic!

S laskavým svolením EIKE.de pro NP přeložil P. Zinga

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist