Fotovoltaika – podpora Číny a dětské práce!

Uveřejněno dne 20 ledna 2023 000 13:08
Ekonom Lukáš Kovanda se opět zaskvěl v celé pokrokářské parádě. Prohlásil, že instalace fotovoltaiky na domy znamená podporu Číny a dětské práce. Takže přestaneme kupovat vše, co pochází z Asie?
Ekonom Lukáš Kovanda opět vidí ekonomiku z jasného třídního pohledu. Vadí mu, že obrovský boom instalací fotovoltaiky v Česku je údajnou podporou Číny a dětské práce. Agentura Bloomberg nedávno zveřejnila, že 75 až 80 % trhu ovládají Číňané, něco málo pak má Jižní Korea a Japonsko. Na USA a EU zbývá dohromady necelých 10 % produkce. A co to znamená? Když už se zaklínáme ekologičností a neutrální uhlíkovou stopou, je nutné připomenout, že lithium, kobalt a další prvky využívané v „zelené“ energetice se těží dosti drastickými způsoby nešetrnými pro přírodu. V Číně na to ohledy neberou, a buď je těží doma, nebo je ve velkém dovážejí z Afriky, kde mohutně investují. Třeba v Kongu jsou na tuhle opravdu nehezkou práci prokazatelně najímány děti. Navíc k výrobě panelů i baterií potřebujete velké množství energie, jež pochází v Číně převážně z uhelných elektráren. A jejich počet Číňané nebývale zvyšují. Pokud tedy tvrdíme, jak fotovoltaickými elektrárnami šetříme přírodu, je to přinejmenším dost sporné. A klidně bych vám mohl i říct, že když si pořizujete solární panely na barák, podporujete vlastně čínské komunisty s jejich uhelným byznysem a otrockou dětskou práci v Africe.Škoda, že pan Kovanda „zapomíná“ na další monopoly výroby z Asie včetně oděvů, kde dětská práce skutečně kvete. Pokud Kovanda tvrdí, že na těžbu surovin potřebných pro fotovoltaické panely se v Africe najímají i děti, je tato práce samozřejmě obsažena i ve fotovoltaických technologiích vyráběných v Evropě i USA. Dávám Kovandovi zapravdu v tom, že fotovoltaika není samospasitelná a pokud se započtou energetické nároky na výrobu panelů a baterií, není to s tak zvanou uhlíkovou stopou zrovna růžové. Ale kdopak tlačí na výrobu elektromobilů, kde se využívají stejné typy baterií jako u fotovoltaiky? No přeci USA a EU – ta to má dokonce zaneseno ve svém „Zeleném údělu“ a chce zakázat auta na klasický pohon už asi do deseti let!

A ještě jednu věc vážený pan ekonom nezmínil. Boom ve fotovoltaice je mimo jiné způsobem i obrovským zvýšením ceny elektrické energie. Zatímco v okolních státech EU stouply náklady na elektrickou energii o 5-15 %, u nás se zvýšily násobně více. Dostal jsem předpis od ČEZ na 2023 a budu platit o 100 % více na zálohách! Samozřejmě, že za této situace reagují lidé naprosto logicky a fotovoltaika u nich boduje, protože investice se započtením dotace od státu se vrátí asi do 10 let a životnost panelů je garantována na 20 let.

O čem Lukáš Kovanda mlčí je ale také typické. EU chce být na špičce zelené politiky ať to stojí co to stojí. Že se při tom používají výrobky z komunistické Číny je známo, ale v posledních třiceti letech evropské firmy hojně v Číně investovaly a využívaly levnou práci. Nyní je v módě sypat si popel na hlavu a vracet technologie zpátky do Evropy. Ale nejde to zdaleka tak rychle jako cesta orientace na Čínu. Možná, že by Kovanda měl přiznat i to, že EU ani USA nejsou pupkem světa, ale jsou závislé zejména na Číně. Takže po odklonu závislosti na ruských energiích za vysokou cenu alternativních dovozů nás dříve nebo později čeká odklon na závislosti na Číně, až si Čína bude myslet, že je čas na ovládnutí Tchaj-wanu. A to teprve bude obrovský problém.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist