Prezident republiky vetoval další novelu zákona

Uveřejněno dne 30 června 2011 v 10:06

klausPoslanci nedávno schválili další z  již nespočitatelného množství zákonných novel.  Tentokráte byla na řadě novela zákona o ochraně ovzduší.

Novelu však oprávněně vetoval prezident republiky Václav Klaus.. Celá řada ustanovení budila  i přes malý zájem poslanců i  odborné veřejnosti  rozpaky a  nejasností o praktických dopadech. Proto se  schválení  neustále odkládalo. Záměr novely by však rozhodně měl zajímat motoristy i občany mnoha našich měst.

Dovoluji si upozornit na jeden, podle mého názoru nejzávažnější problém.  Vyjma dalších  ustanovení  dává novela zákona  možnost vyhlásit obcím nízko emisní zóny, do kterých nebudou smět  vjíždět motorová vozidla s horšími parametry vypouštěných výfukových plynů. Za normálního počasí bude záležet na možnostech  měst a obcí, zda technicky  mohou vymezit objízdné trasy a zákon využít. V kladném případě může dojit vlivem provětrávání  a doslova  rozfoukání vznikajících škodlivin ke zlepšení ovzduší ve vymezených zónách. Neplatí to však vždy.  Při  nedávné stávce odborářů došlo k výraznému omezení aut ve středu Prahy. Prováděné měření však nepotvrdilo výraznější zlepšení ovzduší, neboť hlavním faktorem zůstávají aktuální rozptylové podmínky.

Předložená novela měla především zlepšit ovzduší při vznikajících prašných smogových situací. Zde  přestává mít zákonodárný i praktický smysl.

Vláda, ministr životního prostředí i  krajské orgány  jsou  postaveny před tíživou a obtížně řešitelnou situaci, jak ovzduší skutečně zlepšit.  Bojí se nahlas říci, že hlavním viníkem vzniku prašného smogu v našich orografických podmínkách,  jsou především nepříznivé meteorologické rozptylové podmínky. Nedochází k provětrávání oblasti a  nastává definovatelný stav bezvětří. Vytvoří se jakási uzavřená „deka“, která nepropustí ven vypouštěné škodliviny. V tomto případě nepomohou žádné administrativní zákazy vjezdů motorových vozidel.  Vzhledem k celé organizaci, vyznačování  objezdových tras,  účastí policie a vznikajících ekonomických nákladech je zde opravdová a skutečná pomoc občanům  z ustanovení  předložené novely  zákona  velmi problematická.  I když se to někomu  nebude líbit,  musel by nastat zákonný nebo vládní příkaz okamžitého uzavření všech průmyslových podniků, zákaz vytápění v domácnostech a zastavení veškeré automobilové dopravy. Prakticky je to neproveditelné. I v tomto případě by však narůstaly koncentrace škodlivin v ovzduší,  jejich náběh by však byl o něco pomalejší.

RNDr.Jiří Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu a obchodu

Vyšlo v Právu 25.6.2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist