KLIMA: Průměrná teplota na Zemi posledních sedm let klesá

Uveřejněno dne 30 ledna 2023 000 13:54

Podle oficiálních a veřejně přístupných údajů americké meteorologické agentury je trend průměrných teplot na celé zeměkouli včetně moří a oceánů od roku 2015 klesající.

Úvodem malá exkurze do nedávné minulosti. V roce 2014 publikoval časopis Forbes článek, ve kterém píše, že podle dat americké meteorologické agentury „National Oceanic and Atmospheric Administration“ neboli NOAA průměrné teploty v USA klesaly minimálně od roku 2004 do roku 2014. V článku dále uvádí:

Referenční síť stanic mimo lidská sídla
V reakci na kritiku, že stanice pro odečty denních teplot byly umístěny na špatných místech a že naměřené hodnoty musely být dále upravovány, rozmístila NOAA v roce 2004 síť 114 stanic v panenské přírodě po celém území USA. Tato síť se stala referenční sítí pro měření průměrných teplot na území USA, protože díky svému umístění mimo lidská sídla akumulující teplo nemusely být naměřené teploty dále upravovány.

V roce 2014 agentura NOAA poprvé zveřejnila naměřené teploty z referenční sítě. Průměrná teplota na území USA se v tomto období nezvýšila, ale naopak klesala. Za měřené období klesla o 0,4 stupně, což je podle Forbes více než polovina nárůstu průměrné teploty ve 20. století.

Tolik časopis Forbes před osmi lety.

Veřejně přístupná data
Sama agentura NOAA umožňuje na svých stránkách vygenerovat graf průměrných teplot na zeměkouli za libovolné období a pro libovolný kontinent.

Například průměrná teplota na celé zeměkouli včetně oceánů za posledních sedm let klesala. Trend od roku 2015 do roku 2022 je podle NOAA pokles o 0,11 stupně za dekádu. Graf vypadá takto:

V případě, že by graf zahrnoval léta 2013 až 2022, vyjde naopak trend nárůstu teplot o 0,15 stupně za dekádu. Důvod je jednoduchý. V letech 2015 a 2016 průměrná teplota vzrostla o 0,2 stupně oproti předchozím letům. Od roku 2016 nerostla, ale spíše klesala.

Ne-expert by se rád zeptal

Pozn. autora:
Termín průměrná teplota není zcela přesný, neboť graf ukazuje teplotní anomálie oproti průměru za roky 1901 až 2000.

Jestliže měřící stanice na území USA byly až do roku 2004 umístěny na místech, na kterých byla naměřená hodnota ovlivněna například blízkostí lidských sídel, která akumulují teplo, je jisté, že měřící stanice mimo území USA byly umístěny na správných místech?

Ukazuje-li graf teplotní anomálie proti průměru za roky 1900 až 2000, jak jsou data zkreslena tím, že před sto lety byly měřící stanice rozmístěny na zeměkouli velmi nerovnoměrně?

Jestliže průměrná teplota na zeměkouli za posledních sedm let klesla, co to znamená?

Minimálně to znamená, že má-li člověk informace pouze z jednoho zdroje, který může být zatížen konfliktem zájmů, je obtížné utvořit si kritický názor. Možná dokonce platí, že bez možnosti vyslechnout si protichůdné názory je pravděpodobnost, že člověk může podlehnout manipulaci, výrazně vyšší, než by si kdokoli byl ochoten připustit.

Správným výběrem grafů a dat a následnou prezentací pouze jednoho pohledu na věc lze totiž dokázat velké věci.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist