Zadarmo už asi píší pouze dezinformátoři

Uveřejněno dne 30 ledna 2023 000 13:55

Několik zpráv ze světového tisku o tom, kdo všechno dostává peníze za články o změnách klimatu nebo otevřené přiznání konfliktu zájmů v nejvyšším zdravotnickém orgánu.

 

Za vším hledej peníze, říká stará moudrost. Neplatí asi absolutně, neboť výjimky se nepochybně najdou, ale určité vodítko to je. Kompletní zdrojová informace na konci článku.

(1) Rusko podporuje environmentální skupiny

Šéf NATO řekl v roce 2014, že ruská vláda se snaží zdiskreditovat těžbu plynu takzvaným frakováním, aby udržela závislost Evropy na ruském plynu. Zpráva amerického Kongresu z roku 2018 říká totéž, neboť podle ní Rusko zprostředkovaně podporovalo environmentální organizace.

Několik amerických zastupitelů poslalo minulý rok dopis kongresové komisi, ve kterém žádá, aby komise prozkoumala, nakolik jsou domácí neziskové organizace financovány z ruských zdrojů.

V dopise například uvádějí, že bermudská společnost napojená na ruskou vládu poslala v minulosti desítky milionů dolarů organizacím jako je „Sierra Club” nebo „Climate Action Network”, jejichž cílem je snížit závislost na fosilních zdrojích energie.

(2) Peníze daňových poplatníků v akci

Podle zprávy amerického rozpočtového výboru vzrostly vládní výdaje na „výzkum klimatické změny, technologie, mezinárodní pomoc a adaptaci” za dvacet let od roku 1993 pětinásobně a dosáhly 12 miliard dolarů v roce 2014”. (Pozn. autora: Novější údaje se nepodařilo nalézt.)

(3) Bohatí sponzorují násilné protesty

V roce 2019 založili tři zakladatelé fond s názvem „Climate Emergency Fund”. Původně dávali peníze tradičním environmentálním organizacím, ale došli k závěru, že jejich přístup k boji proti klimatické změně je nedostatečný. Nově investují do nastupující generace aktivistů, kteří „odmítají výmluvy dospělých, jejichž líný přístup ke klimatu nás vede do propasti”.

Jen v roce 2019 financoval fond prostřednictvím darů desítky skupin včetně organizace „Extinction Rebellion”, která blokuje silnice ve velkých městech 

(4) Agentura AP dostala peníze za reportáže o klimatické změně

Agentura AP přiznala v minulém roce, že během tří let dostala od různých organizací více než 8 milionů dolarů na zpravodajství o klimatické změně. Agentura následně pověřila 24 novinářů po celém světě, aby se věnovali klimatickým tématům.

Ředitel agentury nicméně řekl, že akceptuje pouze peníze bez dalších podmínek a že ti, kdo peníze poskytují, nemají žádný vliv na to, o čem novináři píší. 

(5) Americká vláda podporuje klimatické žurnalisty

Vláda prezidenta Bidena financovala v roce 2021 několik zahraničních žurnalistů, kteří se zabývají klimatickou změnou. Informace vyšla najevo v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle emailů, které byly zveřejněny na konci minulého roku, sponzorovala americká vláda několik zahraničních novinářů, aby „se naučili informovat o změně klimatu”.

Oficiálním cílem kampaně byla podpora „vládního záměru upřednostnit boj proti klimatické změně”.

(6) Světová zdravotnická organizace přiznala konflikt zájmů

Margaret Chan je čínsko-kanadského původu a byla ředitelkou světové zdravotnické organizace WHO v letech 2006 až 2017. Na tiskové konferenci v říjnu 2015 uvedla:

„Pouze 30% rozpočtu WHO tvoří pravidelné financování. Zbylých 70% musím vyprosit na cestách po světě s kloboukem v ruce. A když nám dají peníze, jsou úzce svázané s jejich preferencemi. S tím, co se jim líbí.”

Pozn. autora: Jestli někdo platí dezinformační weby, není tak snadné zjistit. Při zadání dotazu do vyhledávačů je nejvýše článek, který popisuje, kolik peněz mohou dezinformační weby dostat z reklamy díky své návštěvnosti.

Spíše to vypadá, že dezinformační weby šíří svoje dezinformace bez nějakých dotací a pod hrozbou vládní šikany. O osmi milionech dolarů se jim určitě ani nezdá.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist