Ať globální oteplování je nebo ne, obraťte list

Uveřejněno dne 30 června 2011 000 10:11

warming_sCo si vlastně má myslet laik o globálním oteplováním, když z jedné strany se tvrdí, že během industrializace  se postupně otepluje až do současnosti a z druhé strany, že takové tvrzení není věrohodné?

Je naprosto pochopitelné připustit možnost nějakého vlivu na případné oteplování činností člověka. Lze i brát za přirozené s touto souvislostí se dívat do budoucna. Je na místě si vážit vědců, kteří mají vědomosti a schopnost provádět výzkum ohledně klimatu (a jiných).

Já osobně jsem ochoten připustit zvýšení globální teploty, avšak ruku do ohně bych za to nedal. „Je mi líto, na co si člověk nešáhne, nevěří“. Je logické, že člověk nějakým procentem ovlivňuje klima, jenom že lze to brát i jako dobrou zprávu.

Lidé by si měli uvědomit, že globální oteplování (boj s klimatickou změnou) je nákladný. Považuji to za velmi nebezpečný trend, který má politické ambice. Globální oteplování = vysoká politika a i laik by měl pochopit, že zřejmě jde jen o moc a peníze. Snad to nebude tak hrozivé, že by nastala zelená diktatura, ale zcela jistě jde všeobecně o byznys.

Opravdu je vůbec možné bojovat s klimatickou změnou? Opravdu pomohou politická opatření? Ne, ne, to mu opravdu nevěřte. Je to i dokonce logické. Jak můžeme věřit zájmovým skupinám, že situaci z lepší (pokud vůbec jde o vážnou situaci), když si zjednodušeně plní kapsy a zanechávají dluhy. Jak se příliš věci dostanou do politické roviny a vědci dokonce jsou tím ovliněni, je zcela rozumné nepodporovat činnost zeleno-sociálních budovatelů.

Musíme si přiznat co je pro nás nejdůležitější a myslím si, že klima na které se nedá šáhnout bude patřit do poslední touhy.

Neznamená to, že bychom neměli nic dělat, ale rozhodně slevit z velkých plánů. Můžeme dělat jenom co dokážeme a z pohledu přírody nejsme tak výjimečný, abychom dokázali zázraky. Musíme být rozumní a snažit se co je v našich mezích a to je chránit životní prostředí přijatelným způsobem. Ovšem představa co znamená přijatelným způsobem v dnešní politické scéně je ?

Je naprosto vyloučené spolupracovat na mezinárodní úrovni a vymýšlet velké akce, nikdo nechce být v nevýhodě a všichni chtějí prosperovat. Je v pořádku nesouhlasit s opatřením, které dává do výhody jednoho a do nevýhody druhého.

Všem projevům extrémního počasí do součastnosti (kdekoliv na Zemi) meteorologové a klimatologové vždy z pravidla nemohou dávat za vinu globálnímu oteplování. Bulvární plátky možná, ale seriózní zdroje ne. Není divu, jsou opatrní.

Všeobecně se předpokládá, že změna klimatu zapříčiní větší počet vln teplého proudění vzduchu + zvýšená teplota ovlivněním CO2 (vedra), časté a prudší změny (hlavně výkyvy v teplotách), dále častější (mohutné) srážkové pásma (povodně) a také spojené s tím „agresivnější“ doprovodné jevy, sucha (obzvláště místa, kde už ten problém je). Předpokládá se, že případné katastrofy vinou zvýšené teploty bude spíše lokálního charakteru. Dále se z velkou nejistotou předložily informace o tání ledovců a případném narušení (zpomalení) dopravníkového pásu. Velké obavy vyvolala zpráva, která nepřímým důkazem popsala možnost „ohrožení“ golfského proudu (v tomto případě je nepřímý důkaz vše, pokud se tak nestane). Takový vážný scenář by měl větší dopad, než lokálně. Jenom že předpokládat a vědět je velký rozdíl. (předpokládat lze nahradit slovy navrhnou-ti možnost)

To co se tedy všeobecně předpokládá je pouze „pravděpodobný“ odhad, který je pozorován na základě současného trendu. Akce na mezinárodní úrovni by se měly provádět pouze z důvodu nutnosti, nouze, vážných případů, tedy váženého ohrožení v globálním měřítku. Vědci nejsou věštci a nevědí z určitostí jaké problémy nastanou, zda-li vůbec a pokud ano, z jakého důvodu.

Případné nebezpečí, které hrozí údajně z důvodů globálního oteplování, nemůže být důvodem politického rozhodnutí chránit naší planetu a vystavovat jednotlivé státy k ekonomickým problémům a do různých nevýhod.

Vysvětlení, že je potřeba jednat dopředu, abychom zamezili tomu nejhoršímu je příliš alarmistické. Je vhodné pokračovat ve výzkumu, nejlépe na nezávislém. Je vhodné si přiznat, že je mnoho neznámých. Na klima jako komplikovaný systém, vzájemně ovlivňuje řada faktorů. Musíme brát v úvahu všechno a to je široká vědecká disciplína. Každý má tak trochu jiný obraz a to je přirozené, protože se na to musíme dívat z pohledu klimatologického, geologického, astronomického atd., ekonomického a všeobecně politického.

Je evidetní, že ze strany politiků a různých zájmových skupin dochází k manipulaci ostatních. Člověk se zdravým rozumem samozřejmě touží o „čistší domov“, ale vychází na povrch něco co nelze přehlédnout. To co si mysleli lidé, že je užitečné se stává pouhou fikcí a tím pádem podvod.

Ve spojitosti s globálním oteplováním je vhodné diskutovat zda-li existuje kodex politika a jaký je kodex vědce.

Možná, že bychom měli obrátit list.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist