CENY PALIV JSOU V POHYBU

Uveřejněno dne 14 února 2023 000 2:12

Nečekejte nijak zvláště odbornou analýzu trhu s ropou. Zapojme prostou logiku. Pohyby cen této komodity jsou vcelku předvídatelné. Prostě budou stoupat tak dlouho, dokud se situace ve světě neuklidní a nebude pohřben Green Deal v Evropě. Občasný výkyv směrem dolů bude příjemným překvapením, ovšem většinou jen krátkodobým.

Abychom pochopili situaci, kdy za PHM platíme mnohem více než před pár roky, je třeba si uvědomit, že nenasytnost obchodníků s čímkoliv postupně stoupá. Byly doby, kdy byl nejznámějším ropným produktem petrolej, poté přišla na trh auta, ovšem v minimálním počtu, navíc se experimentovalo s pohonnými jednotkami. Ve hře byly parní stroj, spalovací motor, turbína či elektromotor. Dnešní počet uživatelů dopravních prostředků dosahuje závratných čísel a samotná ropa pohání mnoho dalších zařízení a je využívána i v jiných odvětvích průmyslu, navíc na celém světě. Ropa měla dle pesimistů už dávno dojít, přitom jsou nalézána další obrovská ložiska a dle posledních výzkumů si naše planeta tuto látku vyrábí i v současnosti.

Cenu ropy tak vytváří více faktorů. Zájem o ni je vysoký, zemí schopných ji dodávat relativně stabilní a jejich bohatství je většinou závislé na možnostech a rozsahu dodávek. Bohužel je tato komodita tak žádaná, že se na tvorbě konečných cen produktů spojených s tímto tekutým zlatem podílí a přiživuje mnoho dalších subjektů účastnících se zpracování a navazující výroby. Ovšem největší přísavkou jsou samotné státy a jimi vytvářené daňové zátěže. Platíme li u stojanů vysoké částky, posíláme tak státu neskutečné množství peněz. A každé zdražení od těžařů se promítne i do zisků jednotlivých státních rozpočtů. Jezdíte? Tak plaťte. Důsledky vysokých cen se poté projevují i v jiných sektorech, tedy v dopravě, prodeji zboží, prostě všude. Nesmíme zapomenout ani na marže prodejců PHM. Jak je možné, že ONO a pár malých distributorů dnes prodává naftu za 33.50 Kč, zatímco MOL, SHELL, OMV tu samou kapalinu dodávají za 39,90? Přes 6 korun na litru dieselu navíc? To není o nových a starých zásobách, to je prostě rozdíl mezi obchodníkem a lichvářem. Přesto opakujeme, že největším zlodějem je státní moc.

Evropská unie se rozhodla snížit závislost na ruské ropě tím, že jí bude kupovat dražší a obloukem přes jiné státy. Pokud si myslíte, že něco podobného je možné jen v Kocourkově, pak v něm vítejte. Vzhledem k tomu, že rafinérie bývají nastavené na určitý druh ropy, jinou než ruskou ani zpracovávat neumíme. Asi to jde upravit, nicméně zatímco ruská k nám teče ropovody přímo z místa těžby, ostatní musí cestovat různými způsoby, což z nich dělá dražší produkt. Bruselští demagogové tedy spustili Green Deal, jehož rádoby cílem je uhlíková neutralita a elektrifikace dopravy, ve skutečnosti jde o snížení závislosti na ropě jako takové a vynulování mobility obyvatelstva. To se týká dopravy, v ostatních oblastech je cílů více. Například vyvlastnění domů, omezení soukromého vlastnictví a podnikání, potravinové soběstačnosti jednotlivců i celých skupin obyvatelstva. Z Green Dealu se stal mocný nástroj potlačující v dnešní Evropě jakoukoliv svobodu.

Tvrzení, že elektrifikace dopravy je jen další a nutný stupeň vývoje, je lživé a značně uspěchané. To proto, že samotná výroba elektřiny, její ukládání a skladování, také expedice naráží na zásadní technologické problémy a nedostatečné technické znalosti současné generace lidstva. Jistě, v budoucnosti půjde o reálnou možnost a alternativu, dokonce asi prioritní, jen čas vhodný k masovému využívání ještě nenastal. Evropská komise vše tlačí přes závit a pouze tím jen zdražuje náklady na život. A to ve všech jeho sférách. Agresivní likvidace všeho spojeného s uhlovodíky bude mít neblahé následky a naprosto postrádá logiku. Vrhá to Evropu do období zmaru, hledání se a těžkých hospodářských ztrát. Ano, víme, že jde o záměr. A je s podivem, jak snadno mu podléháme.

Přerušení dovozu ruské ropy napřímo, navíc v době, kdy byla objevena nová velká ložiska plynu i černého zlata, navíc nebývalé kvality, bude stát EU mnoho peněz a způsobí její úpadek. Nakonec dojde k uklidnění a trubky se zase naplní, ovšem do té doby nás čeká peklo na zemi. Leyenová nedávno prohlásila, že ruské bohatství má patřit všem a je třeba se s Ruskem vypořádat. O tom hovoří i Fiala a řada dalších představitelů EU. Jde samozřejmě o lež. Každý stát má své nerostné bohatství a Saudskou Arábii, Bahrajn, Kuvajt či Brunejské království stojící na ropných ložiscích Evropská komise likvidovat nechce. Rusko ano. Vybrali si však špatný cíl, který lusknutím prstů vytvoří z naší části Evropy poušť nevhodnou k bydlení. Ti hlupáci scházející se v Bruselu, Davosu či sedící v jednotlivých vládách vůbec netuší, s čím si zahrávají. Američané si sedí na svém kontinentu a organizují z něj zlo, ovšem z bezpečí (relativního při schopnostech Ruska). Evropu považují za vhodné bojiště.

Ropa do Evropy přestává z Ruska proudit a nahradit ji bude drahé. Přidejme nenasytnost dalších subjektů na ni vázaných a díru ve státních rozpočtech. Pohonné hmoty jsou s bydlením, energiemi a potravinami pro stát jistým zdrojem příjmů, se kterým budou manipulovat dle svých příšerných plánů a potřeb. Nakonec ještě pár slov vyřčených grázlem Billem Gatesem: ,,Proč mi vyčítáte lety soukromým letadlem, když sám dělám tolik pro čistotu planety a jsem důležitým článkem systému přispívajícím k uhlíkové neutralitě?“. Je to volně přeloženo a přesně to vyjadřuje přístup tvůrců Green Dealu doložený zaparkovanými tryskáči v Davosu. My to vymyslíme, Vy to budete dodržovat. Ale my nikoliv, protože jsme pro to udělali tím vytvořením nesmyslu nejvíce. Takže elity si budou létat, vozit zadek v limuzínách, přetápět obrovské prostory luxusních vil a bazénů, zbytek bude strádat. A kdo bude chtít dále žít po svém a třeba jezdit na benzín, řádně si za to zaplatí. Jsme opravdu takoví idioti?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist