Imperium vrací úder … a vy zase mlátíte černochy

Uveřejněno dne 1 července 2011 v 10:20

bioFarmářský košík nebo biopytlík – čemu dáte přednost?

Jak znalci určitě poznali, první část titulku je českým názvem tuším pátého dílu Hvězdných válek. Čeho se však týká momentálně? No přece konfliktu mezi vyznavači ortodoxního biozemědělství a účastníky farmářských trhů. Dalo se to čekat. Průjmová kalamita nemohla nenarušit svatou víru v nespornou zdravost všeho „bio“. A naopak náležitě nahrála farmářským konzumentům i producentům. Proč taky ne – nač draze platit značkové zboží, je-li jeho kvalita zpochybněna?

A tak znovu přišly k dobru zaklínací formulky a vyzkoušené strašáky. MF Dnes sesbírala vzorky farmářských zelenin, odborná laboratoř VŠCHT udělala spolehlivé testy. No a co byste řekl, pane doktore – měl ho tam! Koho? No přece pesticida. Skoro ve všem, vyjma jedné mrkve!!!

Inu, bodejť by neměl, když jej používá. Proč? Třebas proto, aby se zase nerozjela další průjmová kalamita. Už si zvykněme na to, že ony pesticidy máme všude a zkušená paní profesorka Hajšlová je tedy také všude najde. V kapustě, v rybách. Leč ona netvrdí, že je našla v hladinách nepřípustných – to by pan hlavní hygienik musel obratem celý ten „krám zavřít“. Ona také netvrdí a nezkoumá, že – a jak – jsou zdraví škodlivé. To zjišťují jiní. Její úkolem je pouze říci zda „ho tam měl a kolik“. Dneska jsou to zhasínače hoření, zítra možná stopy krému na boty. Ano, bojme se polychlorovaných bifenylů a jiných evidentních látek toxických či kancerogenních. Ale nepřehánějme to. A neskákejme znovu na různé biošpeky. Pravda, necpěme se raději přepálenými lupínky s akrylamidy či stejky s nitrosaminy. Ale že bychom kvůli tomu přestali grilovat ?

Zkusme průběžně používat zdravý rozum. A terminologická strašidla si překládat do lidštiny. Pesticid je prostě škůdcobijka. Do jeho rodiny patří právě tak vápenné mléko jako jiná „chemie“. Organický zemědělec jej používá právě tak jako farmář – jen ty svoje dryáky považuje za spolehlivé a zdravé, a tak je něžně označuje jako „biopesticidy“. Ale hranice zdravosti či nezdravosti je, jako většinou, dána nejen tím „co použiji“, ale také „kolik“. A k tomu máme jednak rozum, jednak příslušné ověřené normy. Srovnávejme a měřme věci podstatné, nikoliv zástupné. Ať nepokračujeme v tradici dávných diskusí z dob studené války, kdy standardní odpovědí ruských soudruhů na jakoukoli americkou výtku bylo: „……a vy zase mlátíte černochy!“

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist