Aktivisté na Šumavě blokují kácení stromů

Uveřejněno dne 25 července 2011 000 11:24

Asi dvacítka ekologů z Hnutí Duha v okolí šumavské Modravy blokuje kácení stromů napadených kůrovcem. Lidé tu sedí mezi stromy a jsou připraveni na místě setrvat dokud kácení neskončí. Mezi aktivisty je i šéf Strany zelených Ondřej Liška. Na místě už byla i policie, která údajné nelegální kácení zadokumentovala.

Ekologičtí aktivisté vyrazili do lokality u Ptačího potoka dnes ráno z Modravy. Sedí u stromů v druhé zóně parku, kde se smí kůrovcem napadené stromy kácet. Když je viděli dřevorubci, kteří přišli kácet stromy, zase odešli. Aktivisté pojali bojkot kácení jako poklidný happening.

Během odpoledne ale na místo přivolali policisty, kteří vše zadokumentovali a odjeli pokračovat v šetření. Podle aktivistů se totiž v horském lese kácí i stromy, které vůbec kůrovcem napadeny nejsou.

„Doufáme, že policie rychle a důkladně prošetří ilegální kácení. Evidentně nejde o kůrovce – dřevorubci porážejí i naprosto zdravé stromy. Desítky lidí, kteří se sjeli  na místo, jsou připraveni nezákonné devastaci vzácných lesů bránit mírumilovnou blokádou. Divoká příroda překáží dřevařským firmám i developerům,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

„Podobné je to i na jiných místech národního parku. Vykácení vzácných horských lesů by znamenalo faktický konec národního parku a divoké přírody, kterou zde obdivují statisíce turistů. Ptačí potok je domovem ohroženého tetřeva hlušce a také vzácného datlíka tříprstého nebo kulíška nejmenšího – naší nejmenší sovy,“ dodal.

K blokádě se připojil i šéf Strany zelených Ondřej Liška. Právě za vládnutí zelených, kteří ovládali ministerstvo životního prostředí, došlo podle šumavských starostů a lesníků k největšímu přemnožení kůrovce na Šumavě. Proto je prý nyní potřeba napadené stromy vytěžit.

„Blokádu podporuji proto, že se ukazuje, že na racionální argumenty, argumenty vědců a zkušenosti ze zahraničí vedení parku neslyší. Budeme tu tak dlouho, dokud kácení neskončí. Budeme se střídat, v sobotu přijedou další posily,“ řekl Liška.

Správa parku si ale stojí za svým – kácení není v rozporu se zákonem a ani v rozporu s názorem ministra životního prostředí. „Blokádu považujeme za akt odporující zákonu. Lokalitu označíme jako pracoviště nebezpečné pro přítomnost veřejnosti. Budou tam moci pracovat pouze firmy, pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v tomto prostoru, zavoláme policii. Metody Hnutí Duha jsou nepřípustné a my se jim musíme bránit,“ řekl ředitel parku Jan Stráský.

Na zákrok, který popsal ale zatím nedošlo. Na místo dosud policii nikdo nezavolal.

Správu parku podporuje v rozhodnutí napadené stromy kácet i starosta Modravy Antonín Schubert. Ves je od Ptačího potoka vzdálena tři kilometry. „Nikdo nechce mít uschlé lesy za okny. Jestli se kůrovec nezastaví nyní, pak se nezastaví až k Modravě,“ varuje Schubert.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/ekologove-chteji-na-sumave-blokovat-kaceni-stromu-vlastnimi-tely-p9t-/budejovice-zpravy.aspx?c=A110715_092631_budejovice-zpravy_pp

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist