Němci jádrem dorazili pudla energetického průšvihu

Uveřejněno dne 24 dubna 2023 000 12:06

Německo i přes hlasité protesty odborníků a části politiků vypnulo své poslední jaderné elektrárny. Co to přinese a způsobí? Podle všeho nic dobrého.

Odpojení německého jádra může zvýšit ceny elektřiny, a to i u nás. Dalším důsledkem pak může být vyšší riziko výpadků elektrické sítě, protože Němci stabilní zdroje nahradí obnovitelnými, které jsou ale závislé na počasí. V neposlední řadě je to krok vedoucí proti snižování emisí, protože plynové a uhelné elektrárny jedou v Německu naplno. Odstavením zbylých tří německých jaderných elektráren se do vzduchu dostane ročně o 15 milionů tun více dodatečných emisí oxidu uhličitého (CO2). Uvádí to studie fyzika ze stuttgartské univerzity Andrého Thesse.

Německé emise jsou třeba oproti Francii, která jede hlavně na jádro, několikanásobné. Proč to tedy Němci udělali?

Oficiální odpověď z úst německé ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové zní, že odchod od jádra učiní zemi bezpečnější, protože nukleární energetika je vysoce rizikovou technologií, což ukázaly například nehody ve Fukušimě a Černobylu. Za velkou zátěž pro budoucnost pak označila radioaktivní odpad.

Jasně, jádro má určitě svá ale. Ty mají ovšem i všechny ostatní zdroje. Uhlí má emise, navíc jeho zásoby nejsou nekonečné. Plyn má emise, navíc při těžbě a přepravě uniká metan, v Evropě je navíc plynu málo, takže se musí složitě a draho dovážet. Obnovitelné zdroje fungují jen občas v závislosti na počasí, navíc potřebují spousty cenných kovů, které těží hlavně Čína za velmi pofidérních podmínek v například Africe.

Pokud jde Němcům o bezpečnost, tak proč do poslední chvíle bojovali o dostavbu plynovodu Nord Stream 2, aby se ještě prohloubila závislost na ruském plynu? Pokud jim jde o emise, jak hlásají už řadu let, kdy spustili svou Eneregiewende, tak proč je stále mají několikanásobné třeba oproti té Francii?

Kdepak, nevěřím paní Lemkeové a spol. ani jedno. Jde o něco jiného. Nejspíš o peníze. Někomu určitě přitečou. Ovšem je smutné, že platit je budeme i my tady.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist