Milovníci Šumavy? Ekoteroristi!

Uveřejněno dne 25 července 2011 000 11:25

sumavaLokalitu Ptačí potok u Modravy začali blokovat ekologičtí aktivisté. Na místě je teď asi 13 lidí, kteří chtějí zabránit kácení stromů napadených kůrovcem. Správa Národního parku Šumava totiž podle nich nemá ke kácení potřebnou výjimku.

„Několik desítek milovníků Šumavy dnes zahájilo pokojnou blokádu masivního kácení horských slatí v okolí Modravy. Lidé, kteří jsou na místě, chtějí zabránit vedení parku, aby v místech, kde jsou cenné přírodní ekosystémy vznikly velké holiny,“ vysvětluje předseda hnutí Duha Petr Machálek.

Vedení parku protest aktivistů odmítá. Podle ředitele Jana Stráského správa nejspíš zavolá policii, aktivisté totiž ohrožují vlastní bezpečnost.

Zásah proti kůrovci je podle něj v souladu s legislativou i se stanoviskem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy.

„Dnešní akci Hnutí Duha považujeme za akt odporující zákonu, lokalitu označíme za pracoviště nebezpečné pro přítomnost veřejnosti. Budou tam moci pracovat pouze najaté firmy a jejich zaměstnanci. Pokud bude někdo v označeném prostoru ohrožovat vlastní bezpečnost nebo bezpečnost někoho jiného, zavoláme policii, aby zjednala pořádek. Metody Hnutí Duha jsou pro nás nepřípustné a my se jim musíme bránit,“ říká Pavel Pechoušek z vedení parku.

Během odpoledne má dorazit dalších 15 aktivistů. „V tuto chvíli je to tak, že se kácení přerušilo a bude záležet na tom, zda vedení parku ustoupí či neustoupí od záměru dále v ilegální těžbě pokračovat. V případě, že v ní bude dál pokračovat, tak lidé, kteří jsou na místě, jsou odhodláni této ilegální těžbě bránit, jak dlouho bude potřeba,“ dodává Machálek.

Podle ekologů správa nemá ke kácení potřebné povolení. Vedení parku se ale brání tím, že by ho mohlo dostat nejdříve na podzim a to už by se kůrovec rozšířil příliš.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist