Proč se delikventům pořád říká aktivisté?

Uveřejněno dne 4 května 2023 000 9:47
Naposledy jsem si kupoval auto před pěti roky. Bylo to takzvané SUV. Tehdy jsem ještě netušil, že se jednou objeví nějací The Tyre Extinguishers. Ale udělal bych to stejně.

Jezdil jsem běžným kombíkem. Pak ale má partnerka vážně onemocněla a její stav se rychle zhoršoval. Nastoupit a vystoupit pro ni bylo čím dál těžší. Díky vyššímu posezu jsme pak přeci jen o něco lépe zvládali cesty na chemoterapie i ty z nich. Ty byly o hodně horší. Přesuny za vysněnou (a bohužel neuskutečněnou) záchranou života se nám dařily i potom, co už se posledních pár měsíců nemohla pohybovat bez vozíku.Taková chemoterapie, to vám je věc! Víte, že vám po ní bude strašně, ale přesto stejně strašně stojíte o to, aby vám ji plánovaný den zase napíchli. Je to alespoň nějaká naděje. To ale musíte být v nemocnici včas a také vám musí dobře vyjít takové malé předoperační vyšetření. Bez toho spásný jed do žíly nedostanete.

Když si představím, že brzo ráno před chemoterapií dotlačím vozík ke své „katastrofě pro zdraví, veřejnou bezpečnost a klima“, jak SUV nazývají ekofašističtí bezmozci hlásící se k The Tyre Extinguishers, a najdu je s vypuštěnými pneumatikami, je mi dodatečně na omdlení.

Podobně se musela cítit nešťastná maminka, která takhle našla své auto tento týden v Brně. Dovezla nemocnou několikaměsíční dcerku k lékaři, zpátky už ne. Našla auto na prázdných gumách, zato se vzkazem za stěračem. „Pozor – Váš žrout paliva zabíjí“, upozorňoval ji. „Chápeme, že se teď zlobíte, ale neberte si to prosím osobně. Není to Vaše chyba, ale chyba Vašeho auta,“ sdělil jí neznámý „aktivista“ kvaziasertivním, pseudozdvořilým přípisem.

Byla to součást akce, při níž neznámí fanatici stejným způsobem imobilizovali celkem 46 aut, o nichž se domnívali, že patří do kategorie nazývané SUV (což je mimochodem jen zdařilý marketingový trik, zákon o provozu na pozemních komunikacích žádný takový pojem nezná, rozlišuje jen vozidla osobní a nákladní). V mnoha případech se spletli a znemožnili jízdu autům, co byla prostě jen o něco větší než ostatní. Inu rodinná, tři děti zkrátka ve Smartu neodvezete a na sdílené elektrokoloběžce tuplem ne.

Něco nahlásili sami poškození motoristé, něco zdokumentovali v rámci hlídkové činnosti brněnští strážníci. Delikventy bohužel nezastihli. Ano, delikventy. Ve spolupráci s republikovou policií teď řeší, zda se jednalo o sériový trestný čin, nebo „jen“ přestupek. Že jde o vandalismus, tedy delikt, o tom nepochybují příslušníci ani jednoho ze sborů, jejichž posláním je „pomáhat a chránit“.

Jen by mne zajímalo, proč tedy novináři tyhle delikventy – zatím bohužel neznámé – tvrdošíjně označují jako „aktivisty“. Nebo je snad aktivistou opilec, který v noci cestou z hospody ulamuje autům zrcátka, škrábe jim klíčem do laku kosočtverce, nebo je rovnou zapaluje? Ale jistě, i pro takové prasárny by se při troše snahy dalo najít ideologicky ušlechtilé zdůvodnění.

P.S. Mimochodem – jezdím maximálně za 6 litrů nafty na 100 kilometrů. Vážně by mě zajímalo, v čem je moje auto horší, než jakékoli jiné, placatější, které také plní normu Euro 6. Ani já už si navíc po šedesátce a při svých skoro dvou metrech nedovedu představit, že bych se soukal do něčeho takového.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist