Polsko napadne klimatické zákony u nejvyššího soudu EU

Uveřejněno dne 14 června 2023 000 11:14
Polská ministryně pro ochranu klimatu Anna Moskwová označila zákaz prodeje spalovacích motorů v EU v roce 2035 za nehoráznost a hodlá ho soudně napadnout.

„Řešení spočívající v zákazu spalovacích automobilů v roce 2035 je škodlivé pro všechny evropské ekonomiky… Domnívám se, že pokud dnes přijímáme rozhodnutí pro rok 2035, je třeba se dnes podívat na jeho důsledky,“ prohlásila Moskwová v pondělí.Polská politička tak reaguje na zákon, de facto zakazuje prodej nových vozů se spalovacími motory od roku 2035. Zákon byl přijat i přes odpor Varšavy a Poláci se s ním nehodlají smířit. A to je dobře.

Zrušit platnost zákona se naši severní sousedé pokusí prostřednictvím odvolání u Soudního dvora Evropské unie, zároveň se odvolají proti dalším ze sady zákonů EU v oblasti tzv. ochrany klimatu. Proč? Poláci se pochopitelně obávají sociálních a ekonomických dopadů těchto rozhodnutí. Na rozdíl od nás ale mají odvahu se ohradit.

„Neexistuje žádná analýza důsledků tohoto rozhodnutí, což je skandální,“ prohlásila polská politička. Připomeňme, že legislativa, proti níž se Varšava postavila, je součástí širšího souboru zákonů – Fit for 55, jejichž cílem je snížit emise v EU v tomto desetiletí o 55 procent. I proti nim by se Polsko mohlo odvolat, jak ostatně Moskwová naznačila.

Postoj Varšavy není žádným překvapením, Polsko bylo součástí koalice členských zemí vedené Německem, která se na začátku letošního roku snažila omezení prodeje „čistých“ automobilů do roku 2035 zablokovat. Zatímco se však Berlín soustředil na to, aby od Komise získal závazek, že schválí výjimku pro tzv. pro e-paliva, tedy pro syntetickou alternativu k benzínu a naftě.

Varšava lobbovala proti zákazu prodeje vozidel se spalovacími motory jako celku. Evropská komise nakonec na německé požadavky přistoupila a zákon byl schválen, přičemž proti hlasovalo pouze Polsko.

Polští diplomaté hovoří o tom, že jejich vláda byla s výsledkem nespokojena a přijetí zákona považuje za podraz od Franse Timmermanse, který vede Komisi pro Green deal, a který naprosto nebral v potaz odmítavý postoj ministrů dopravy členských zemí Evropské unie.

Poláci tak nebojují pouze proti nesmyslnému zákonu, který Evropu vrhne ekonomicky o desítky let zpět, ale zároveň proti aroganci ideově pomatených elitářů, kteří stojí v čele vrcholných orgánů EU. Doufejme, že jim dá soud zapravdu. Poláci totiž bojují i za nás.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist