Protestní průvod na Šumavě skončil

Uveřejněno dne 2 srpna 2011 000 9:27

kaceniNa 200 lidí protestovalo na šumavské Modravě proti aktivistům, kteří blokují kácení stromů napadených kůrovcem u Ptačího potoka. Lidé z Modravy a okolí došli až na místo blokády, kde se setkali s dřevaři a policisty, kteří tu pracují. Aktivisté dopoledne blokádu přerušili a vyšli na Březník. Odpoledne blokáda dál pokračuje.

Blokáda pokračuje u Ptačího potoka už patnáctý den a lidem z Modravy a okolí už dochází trpělivost. Chtějí, aby správa parku napadené stromy pokácela. Obávají se totiž, že se kůrovec rozšíří na další plochy lesa.
Skoro 200 obyvatel obcí Národního parku Šumava se vydalo na protestní průvod

Podporují proto ředitele parku Jana Stráského v kácení a protestním pochodem chtěli ukázat, že s blokádou nesouhlasí. „Nepotřebujeme nikoho, kdo nám bude říkat, jak máme na Šumavě žít,“ řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

I on je spoluautorem dopisu, v němž šumavští starostové vyzývají české i evropské politiky a úřady, aby zastavili vědecké experimenty s ponecháním přírody svému osudu a rozhodli, že člověk má lesům více pomáhat. Pokud tak neučiní, chtějí, aby byl šumavský národní park zrušen

Průvod z Modravy došel dopoledne až na místo blokády. Aktivisté tu ale nebyli, vyklidili pole a vydali se na Březník.

Podle jejich mluvčího Mojmíra Vlašína nebyli na místě třeba, protože dřevoroubci stejně neměli čas kácet, když hovořili s lidmi, kteří přišli protestovat proti blokádě.

Lesní dělníci a policisté také jedli borůvkové koláče, které jim přinesly šumavské hospodyňky. Právě borůvky jsou podle místních lidí známkou toho, že les, v němž rostou, je zdravý.
Proti aktivistům se postavil i ministr Tomáš Chalupa

Po dopolední přestávce se aktivisté vrátili na místo těžby a chtějí dál pokračovat v blokádě kácení. Oproti předchozím dnům ale méně dramaticky. Nebudou se přivazovat ke stromům řetězy a kovovými trubkami a nepolezou ani do korun stromů. Kmeny budou jen objímat. Není ale vyloučeno, že se v dalších dnech k těmto praktikám vrátí.

Proti blokádě se vyslovil také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. „Jsem přesvědčen, že s kůrovcem musíme rozumně bojovat, ne ho chránit. Naopak – chránit máme šumavskou přírodu, a to před každým a vším, co ji ničí. Plně chápu a rozumím rozhořčení místních lidí i jejich volených zástupců,“ uvedl Chalupa.

Lidé na Modravě protestovali proti blokádě kácení. Dřevorubcům a policistům přinesli borůvkové koláče.

U Ptačího potoka mají padnout až čtyři tisíce stromů. I přes blokádu jich dřevorubci od pondělí porazili víc než tisíc. Podle mluvčího národního parku Pavla Pechouška se daří dřevorubcům plnit plán kácení.

„Dá se říci, že díky naší flexibilitě jsme se pomalu naučili v lese s blokádisty a policisty žít a pracovat. Pružně reagujeme na jejich protestní akce. Díky naší zlepšené organizaci práce se nyní zdá, že nebudeme potřebovat těžební techniku, o které jsme z časových důvodů přemýšleli ve čtvrtek,“ uvádí náměstek správy parku Jiří Mánek.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist