Úchylka aktivistů. Kecají do života lidem tam, kde sami nežijí

Uveřejněno dne 4 srpna 2011 000 9:55

sumavaAktivisté, přivázaní ke stromům na Šumavě, jsou střípkem do mozaiky ambicí různých skupin lidí, které znepříjemňují život těm, co v místě problémů žijí každý den. Copak je normální, aby do života třeba lidí z Brna kecali obyvatelé Karlových Varů?

Někde stavíme silniční obchvat, který má po dlouhých letech konečně omezit prašnost, hluk i nebezpečí, plynoucí ze silné dopravy v místech, kde žijí místní lidé, a nejednou se objeví skupina jiných lidí, kteří zde nežijí, roztáhne transparenty a chce místním kecat do života. Kdesi někdo rozhodne, že vrtule na výrobu elektrického proudu jsou skvělé a od veřejnými penězi dotovaného stolu je namaluje do mapy, kde v drtivé většině ani nežije. Se Šumavou je to úplně stejné. Sjedou se tam ze všech koutů a s přesvědčením o své pravdě, aniž by tam žili, začnou kecat místním lidem, žijícím tam po generace, jak a proč to mají dělat.

I výše popsaný stav je důvodem, proč jsem principiálním odpůrcem přesunu práv rozhodovat o lidech jinam, než tam, kde lidé žijí. Severní Amerika nemá co rozhodovat o tom, jak budou žít lidé v Jižní Americe. Evropa nemá co rozhodovat o tom, jak a podle kterých pravidel mají žít lidé v Africe, Brusel nemá rozhodovat skrze Evropskou komisi o tom, jak mají žít lidé tisíce kilometrů daleko od jejích kanceláří, Vláda České republiky má co nejméně kecat do života lidem v krajích a kraje do života lidem v městech a obcích. A aktivisté? Představa, že lidé z jednoho konce republiky přijedou bojkotovat snahy místních o to, aby se primárně jim žilo v místě co nejlépe, je podle mě přímo v rozporu s žádoucí úrovní svobody rozhodování a odpovědnosti za něj těch, kterých se to přímo dotýká.

Lidé si mají zkrátka rozhodovat o svých životech co nejblíže k místu a času, kde žili jejich předci, žijí oni a budou žít i jejich děti. A Šumava? Jen blázen si může myslet, že by místní vybrali takové řešení, které by jejich kraj učinilo hospodářsky slabším, turisticky méně atraktivním, snížilo by počet pracovních míst nebo by snad zničilo Šumavu či její části (jejich názor nabízím zde). Až tedy zase někdo dojde k přesvědčení, že je z důvodu jeho ideologie nezbytně nutné sbalit baťoch a vyrazit do míst, kde nežije, ať se nejdříve zeptá těch, co tam žijí. A je jedno, zda jde o obchvat, protipovodňová opatření, větrné elektrárny, žáby nebo kůrovce.

sumavaci_pro_kaceni.PNG

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist