Klimatická změna má často sirky v ruce

Uveřejněno dne 6 září 2023 000 10:49

Lesní požáry, které sužovaly Řecko, Itálii, Kanadu nebo Španělsko, byly v mnoha případech dílem žhářů. Podle řeckého ministra to u nich byla většina. Výběr zpráv ze světového tisku.

Zcela subjektivní přehled zpráv o lesních požárech. Pro ilustraci i příklad zprávy úvodní, ve které se o žhářství nehovoří, a zprávy o stejné události o dva dny později. Kompletní zdrojová informace na konci článku.

(1) La Provincia, 27. července 2022

Na Tenerife vypukly v červenci požáry v oblasti Corona Forestal na severu země. Požár zasáhl pět okresů. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že požáry byly založeny úmyslně.

(2) World Tribune, 6. června 2023

Několik žhářů bylo zadrženo v různých kanadských provinciích v souvislosti s požáry v Kanadě, jejichž kouř zasáhl území USA od New Yorku po Minnesotu.

(3) Reuters, 1. dubna 2023

Požáry, které pustošily severní Španělsko, byly zřejmě založeny úmyslně.

(4) CBC News, 27. července

Policie v jižní Itálii věří, že se jí díky dronům podařilo chytit sériového žháře. Od počátku července byla Kalábrie sužována řadou lesních požárů.

(5) Guardian 28. července 2023

Téměř 20 tisíc lidí, převážně turistů, muselo být evakuováno z ostrova Rhodos, který byl lesními požáry zasažen nejvíce. Většina ze 667 požárů, které vypukly v Řecku v minulých týdnech, byla založena lidskou rukou. Řecký ministr uvedl, že byly založeny buď úmyslně nebo z důvodu trestuhodné nedbalosti.

(6) El País, 20 srpna 2023

Aneb Kanárské ostrovy po roce

Lesní požár, který řádí na Tenerife, spálil území o rozloze 11 600 hektarů a muselo být kvůli němu evakuováno více než 12 tisíc lidí.

Pozn. autora: Pro lepší představu se jedná o plochu velikosti čtverce o hraně zhruba 11 kilometrů.

Policie potvrdila původní podezření, že požáry byly založeny úmyslně. Guvernér Tenerife doufá, že se viníka podaří dopadnout.

(7) New York Times, 23. srpna 2023

Lesní požáry zuří v severní části Řecka již pátý den a hrozí evakuace části Atén. Vědci uvádějí, že Řecko je jednou z oblastí, ve kterých teploty z důvodu klimatické změny stoupnou. Současné léto je předzvěstí budoucnosti, která se rychle blíží.

Pozn. autora: To je příklad úvodní zprávy o požárech.

(8) BBC, 25. srpna, 2023

Řecko sužují největší požáry, které v poslední době zachvátily evropský kontinent. Řecká policie zatkla v souvislosti s požáry 140 lidí, z nichž 79 obvinila ze žhářství.

(9) Guardian, 26. srpna 2023

Řecká policie zatkla a obvinila dva lidi ze založení lesních požárů. Jeden z mužů byl zadržen na ostrově Evia, kde měl zapálit suchou trávu. Podle policie se přiznal k založení čtyř požárů od července do srpna.

Řecký ministr uvedl, že v oblasti Avlona, která se nachází blízko severního okraje Atén, bylo během čtyř hodin založeno devět požárů. Následně zadržela policie muže pro podezření ze žhářství, v jehož domě byl nalezen plamenomet.

(10) Zpráva klimatického panelu

Na závěr zpráva mezivládního klimatického panelu, sekce 2.4.4.2.2: „Lesní požáry nevykazují žádný dlouhodobý celosvětový trend z důvodů nárůstů a poklesů v různých oblastech.”

Nebo aktuální graf spálené plochy v Evropě:

Zdroj

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist