Přilepení aktivisté dokázali jen naštvat všechny okolo

Uveřejněno dne 16 září 2023 000 12:24
Říkají si Poslední generace nebo Rebelové proti vyhynutí a v poslední době všude možně blokují silnice. Asi jsou na sebe hrdí. Zatím ale dosáhli jediného. Štvou už úplně každého. Gratuluju.
Skoro není den, abychom o nich nečetli v médiích. Tu se přilepili v Nevadě, ale nekompromisně si s nimi poradil místní policista. Tam se přilepili v Německu, a nervy povolily jednomu z řidičů, který nemohl projet, takže si to s nimi vyřídil ručně a bude nejspíš obviněn z napadení. V Praze opakovaně blokují magistrálu. V Nizozemsku jich policie musela zatknout téměř 2,5 tisíce.Každý příběh je trochu jiný, ale vyznění je úplně stejné. Lidé jich mají plné zuby, a to prakticky všichni bez ohledu na národnost, pohlaví či věk.

Nikde nelze pro tyto akce nalézt ani slova pochopení, natož podpory. Reakce jsou velmi odmítavé, hodnocení se pohybuje na škále mezi pohrdáním a vztekem. Ti rozumnější vyzývají k tomu, aby začala okamžitě konat policie, jinak brzy dojde k tragédii. Horkokrevnější varují, že pokud by v zablokovaném autě seděli oni, vyřídí si to s aktivisty sami.

Těžko říct, zda jsou aktivisté opravdu tak zabednění, že jim vůbec nedochází naprosté fiasko jejich počínání. Místo, aby v lidech vybudili podporu a zájem o ochranu klimatu, dosáhli pravého opaku. Otázkou samozřejmě je, jestli jim vůbec o ochranu klimatu jde. Mnoho lidí upozorňuje, že ve skutečnosti jsou jejich cíle úplně jiné. Jedněm jde o nastolení socialismu, druzí jsou možná někým placeni, jiní si nejspíš jen užívají mediální pozornosti nebo pocitu, že můžou někoho naštvat.

Každopádně je ale tragédie na spadnutí. Zatím šlo o facky, kopance, případně pomalé najíždění autem. Zatím se ještě nikomu nic fatálního nestalo. Bylo by ale naivní věřit, že tomu tak bude i nadále. Apelovat na aktivisty, aby vzali rozum do hrsti, je zjevně bezpředmětné. Apelovat na ostatní, aby se nenechali vyprovokovat, smysl určitě má, jenže jak dlouho to bude fungovat?

Šance je jediná, apelovat na politiky, aby dali jasně najevo, že porušovat zákony zkrátka nelze. A to ani v případě, kdy se někdo zaštituje záchranou klimatu. Politici musejí dát jasně najevo, že pokud policie proti porušení zákona zasáhne, najde v nich oporu.

Nebo někoho napadá něco lepšího?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist