Ceny energií: Opozice lže, tvrdí Fiala

Uveřejněno dne 2 listopadu 2023 000 8:00
Opozice tvrdí, že ceny energií stoupnou v příštím roce o desítky procent, premiér Petr Fiala naopak kontruje, že ceny vzrostou maximálně o jednotky procent. Výpočty uvedené v tisku jsou také interesantní.
 

Premiér Petr Fiala odmítl, že by kvůli návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) domácnosti měly platit výrazně víc. Podle něj zvýšení regulovaných cen, které v základním tarifu vyjde zhruba na 1 400 korun za megawatthodinu (MWh) s DPH, umaže pokles cen silové ceny elektřiny. Fiala zároveň připustil ještě možnost úpravy dokumentu. „Musím hned a jasně zdůraznit, že ceny energií nebudou růst o desítky procent. Protože cena silové elektřiny klesá, budou platit převážně stejně jako letos nebo maximálně o jednotky procent více,“ uvedl premiér po jednání se zástupci podnikatelských a oborových svazů „Shodli jsme se na tom, že by výše regulované složky energií mohla být možná ještě nižší, než je v současném návrhu Energetického regulačního úřadu,“ dodal Fiala. „Pro naprostou většinu zůstanou ceny energií zhruba na stejné úrovni jako letos, nebo maximálně o jednotky procent vyšší. Nechystá se navýšení cen o desítky procent, kdo říká opak, lže a šíří paniku,“ řekl Fiala. Zároveň připustil ještě možnost úpravy návrhu.

Ten, kdo informace z výše uvedeného zdroje dočte ještě o něco dále, dozví se například toto: „Na předběžných modelových příkladech odhadujeme, že náklady na energie se u některých firem zpracovatelského průmyslu oproti letošnímu roku zdvoj – až ztrojnásobí. Tak výrazný růst regulovaných složek cen energií nejenže podkope křehký restart tuzemské ekonomiky, ale z dlouhodobého hlediska ohrozí současné pozice českých podniků vůči firmám v ostatních zemích Evropské unie, kde ceny energií budou nižší,“ řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Upozornil, že Česko má v porovnání s jinými zeměmi EU rozvinutější průmyslovou základnu a zároveň i vyšší energetickou náročnost, která je zhruba dvakrát vyšší na jednotku HDP, než je průměr EU. „Každé zvýšení cen energií proto na české firmy dopadá výrazně hůře než na firmy v jiných zemích,“ podotkl Diro.

Takže Hospodářská komora (HK) , v jejímž čele stojí mimochodem bývalý známý politik ODS Zdeněk Zajíček (Zdeněk Zajíček (* 10. května 1967 Praha) je český politik a advokát, v letech 1996 až 1998 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, v letech 2006 až 2013 postupně náměstek ministra vnitra ČR, ministra spravedlnosti ČR a ministra financí ČR, od roku 2018 zastupitel hlavního města Prahy, je členem ODS, v letech 2022 až 2023 vykonával funkci místopředsedy strany. V letech 2020 až 2023 byl také viceprezidentem Hospodářské komory ČR, od května 2023 komoře předsedá.) lže jako když tiskne? Tvrdí, že se náklady na energie pro některé firmy až ztrojnásobí. To je, pokud dobře počítám, zvýšení o 200 %, tj. desetkrát více, než tvrdí opozice, která podle Fialy lže. Podivuhodná matematika.

Pokud pan premiér tvrdí, že náklady stoupnou o jednotky procent, má zřejmě namysli „drobné“ spotřebitele, kteří mají dvouletou fixaci, kterou podepsali letos. Tam se skutečně dít nebude nic nebo skoro nic. Pokud někomu fixace skončí letos s cenami 2021, tak tomu samozřejmě ceny vyskočí možná až o sto procent. Neměli bychom ale zapomínat, že pro firmy bude zdražení energií skutečně dramatické, údaje Hospodářské komory hovoří jasně, a Fiala by se možná mohl Zajíčka zeptat dříve, než vystartuje s tím, že opozice lže. Podle HK to vypadá, že nelže a situace bude pro české firmy „složitá“. Pokud promítnou růst nákladů do cen, rozhodně tím opět poroste inflace a i těm, co elektřina příští rok nezdraží, se životní náklady zvýší.

Právě dnes, 31.10.2023 uveřejnil Český statistický úřad zprávu, že česká ekonomika klesla potřetí v řadě. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 0,6 procenta. Jedná se už o třetí kvartál poklesu za sebou. Ve svém předběžném odhadu to v úterý uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). V mezičtvrtletním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) rovněž klesl, a to o 0,3 procenta. Podle stejného zdroje je Česko jedinou ekonomikou v EU, která nedosáhla na úroveň před pandemií covidu-19. Potvrzuje se tak, že je česká ekonomika stále energeticky velmi náročná a prudké zdražení cen energií jí proto zasáhlo velmi hluboko.

Fiala tak má „těžkou“ pozici. Slíbil hory, doly a realita je někde za horami. I na jeho vystoupení o lžích opozice se ovšem projevuje katastrofální komunikace s veřejností. Tam, kde by mohl být relativně silný v kramflecích, hovoří nezáživně, tam, kde jeho vláda rozhodně nepatří k žádným premiantům, naopak volí silná slova o lžích. A ani mu nedochází, že i „jeho“ lidé hovoří podobně jako opozice o růstu nákladů na energie o desítky procent. Politologicky vzato, možná se o tom takto píše v politologických návodech, jak se úspěšně prosadit. Nicméně, realita je mnohem pestřejší než učebnicové návody z politologických příruček. A to hlavní je samozřejmě v tom, že Fiala není žádný ekonomický lumen a počíná si v komentování ekonomiky spíše bezradně a chybně. I proto on i jeho vláda má od vlastních voličů tak špatné vysvědčení.

Zdroj: https://janbarton.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=808515

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist