Průzkum: Lidé fandí Stráskému

Uveřejněno dne 10 srpna 2011 000 9:57

straskyPříroda si s kůrovcem sama neporadí…

Ekologičtí aktivisté, kteří se snaží blokovat kácení stromů v Národním parku Šumava, příliš zastání u veřejnosti nemají. Jak ukázal bleskový průzkum společnosti SANEP, dvě třetiny domácí populace jsou toho názoru, že lesní porost není sám schopen odolat kůrovci. A také proto souhlasí s kácením oslabených stromů.

Těžba kůrovcem napadených stromů v lesích u Modravy vyvolává nejen spory odborníků a laické veřejnosti, ale protesty ekologických aktivistů proti postupu vedení Národního parku Šumava se dostaly na přetřes i v nejvyšších patrech domácí politické scény. Z výsledků bleskového průzkumu společnosti SANEP vyplývá, že veřejnost je na straně ředitele NP Šumava Jana Stráského, který rozhodl o okamžitém kácení napadených stromů.

Tomu nasvědčuje informace, že dvě třetiny respondentů (66,5 procenta) nevěří, že by lesní porost na Šumavě byl sám schopen odolat kůrovci, což je v přímém rozporu s názory ekologických aktivistů. Většina dotázaných (60,3 procenta) se stejně jako vedení NP domnívá, že kůrovcem napadený les není bez zásahu člověka schopen žádoucí obnovy.

Kácet dál ekologickým aktivistům navzdory

Exkluzívní bleskový internetový průzkum uskutečnila společnost SANEP ve dnech 29. července až 1. srpna na vybrané skupině 5701 dotázaného, která představuje reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 až 69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 12 943 dotázaných.

Výmluvná jsou také další čísla průzkumu, podle nichž s pokácením oslabených stromů napadených kůrovcem souhlasí 68,3 procenta dotázaných, zatímco s aktuální blokádou ekologických aktivistů, kteří tím proti kácení protestují souhlasí pouze 17,7 procenta respondentů. Pokračovat v kácení navzdory protestům aktivistů podporuje 66,4 procenta dotázaných.

Chystané trestní oznámení zelených podporu nemá

Více než čtyři pětiny domácí populace (83 procent) souhlasí s tím, aby na vykácených místech byly opětovně vysazeny stromy v přirozené druhové skladbě. S připravovaným trestním oznámením, které v souvislosti s aktuálním počínáním vedení NP Šumava hodlá podat Strana zelených, nesouhlasí více jak dvě třetiny respondentů (64,9 procenta).

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist