Předsedkyně Evropské komise na Green Deal a emise zvysoka kašle.

Uveřejněno dne 2 března 2024 000 8:00

Ztělesněním přísloví „Káže vodu a pije víno“ je předsedkyně Evropské komise. Má plná ústa Green Dealu a snižování emisí, sama se ale rozhodně nenechá nijak omezovat.

Levicový politik EU Martin Schirdewan obdržel na vyžádání zajímavý dokument. Podle tohoto seznamu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen jenom za rok 2023 využila pro své služební cesty 23krát najatý privátní jet! Von der Leyen dokonce třikrát cestovala najatým tryskáčem mezi Bruselem a Štrasburkem, kde se nacházejí dvě sídla Parlamentu EU, přestože na trase existuje rychlé vlakové spojení.

Není to výjimka, v letech 2021 a 2022, cestovala von der Leyenová soukromým tryskovým letadlem celkem 57krát.

Soukromé tryskáče celosvětově za týden vypustí stejné množství emisí CO2 jako 350 000 automobilů. Lety jsou škodlivé pro klima nejen kvůli emisím CO2. Letadla vypouštějí také oxidy dusíku, saze a vodní páru. Vědci uvádějí, že celkové škody na klimatu jsou přibližně třikrát vyšší než množství vypouštěného CO2. Například nejpoužívanější model soukromého tryskáče spotřebuje během první hodiny letu přibližně 760 kilogramů kerosinu. To znamená, že se do atmosféry uvolní více než tři tuny CO2. Celkový dopad na klima však odpovídá více než devíti tunám za jednu hodinu.

Předsedkyně Evropské komise se v novinových titulcích objevila vcelku nedávno například kvůli přeletu z Vídně do Bratislavy. Let na trase dlouhé pouhých 50 kilometrů zatížil atmosféru jednou tunou CO2.

Doporučil bych poslancům Evropského parlamentu, aby madam von der Leyen seznámili s českým příslovím „Káže vodu a pije víno“. Nabízím rovnou německý překlad: „Wasser predigen und Wein trinken“. V jejím případě bych vzhledem k drzosti a rozměru skandálního chování dokonce zvolil variantu „Wasser predigen und Wein saufen“.

Dodatek:
Gemini, AI společnosti Google mi vykecala toto:

  • V roce 2022 odhadl německý deník Der Spiegel, že lety Ursuly von der Leyen v roce 2021 vyprodukovaly 31 000 tun CO2.
  • ​V roce 2023 organizace Transport & Environment odhadla, že lety Ursuly von der Leyen v prvních 10 měsících roku 2023 vyprodukovaly 40 000 tun CO2.

Pro srovnání:

  • Průměrný Evropan vyprodukuje ročně asi 8 tun CO2.
  • ​Let z Prahy do New Yorku a zpět vyprodukuje asi 2 tuny CO2 na osobu.

Zdroj: https://tomaskubin.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=813802

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

TOPlist