Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

Uveřejněno dne 20 května 2024 000 12:46

Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA s odvoláním na prohlášení správy letiště.

Aktivisté zablokovali provoz mnichovského letiště. (18. května 2024)

 
Aktivisté zablokovali provoz mnichovského letiště. (18. května 2024)
Aktivisté zablokovali provoz mnichovského letiště. (18. května 2024)
Letiště v Mnichově (16. února 2023)

Němečtí klimatičtí aktivisté prostříhali plot kolem berlínského letiště, aby se...

„Letiště je z bezpečnostních důvodů uzavřeno, protože klimatičtí aktivisté se přilepili na pojezdové dráhy,“ uvedl dnes brzy ráno mluvčí letiště. Zhruba po dvou hodinách se podařilo zprovoznit jednu ze dvou ranvejí a o hodinu později i druhou.

Letiště nicméně oznámilo, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se provoz vrátí k normálu. „Celkem jsme (na dnešek) naplánovali necelých 1000 vzletů a přistání,“ uvedl mluvčí letiště. Dodal, že vzhledem k napjatému časovému harmonogramu letů může stále docházet ke zpožděním.

Klimatičtí aktivisté vylezli na Pyramidu v Louvru, polili ji oranžovou barvou

Letiště plánovalo tento víkend, na který připadají svatodušní svátky, odbavit velký počet dovolenkářů. Od pátku do neděle počítalo s asi 350 tisíci cestujícími, respektive 2860 lety.

Hnutí Letzte Generation na sociální síti X uvedlo, že na letiště vniklo šest jeho aktivistů, kteří se rozmístili na různá místa pojezdových drah. Podle policie celkem osm lidí současně prostříhalo bezpečnostní plot, z nichž dva byli zatčeni bezprostředně u plotu.

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna bylo zatčeno všech osm lidí. Šest z nich se přilepilo k pojezdovým drahám, dva byli zadrženi ještě u plotu. Zadržení čelí obvinění z narušení leteckého provozu, hrozí jim trest vězení.

Členové hnutí podle svých vlastních vyjádření plánovali proniknout do areálu letiště, aby zablokovali alespoň jednu ze dvou přistávacích drah, a zablokovali tak provoz v době začátku svatodušních svátků. Důvodem protestní akce je skutečnost, že letecká doprava se na globálním oteplování podílí téměř deseti procenty. Hnutí vyzývá politiky, aby přijali rozhodnější opatření v boji proti klimatickým změnám.

 
Podle bavorského ministra vnitra Herrmanna šlo o „pitomou akci klimatických chaotiků“, která byla nejen nezodpovědná, ale i potenciálně nebezpečná pro životy řady lidí. Zelený ministr zemědělství Cem Özdemir aktivisty obvinil, že „ničí to nejdůležitější, co v boji proti klimatickým změnám máme: širokou shodu ve společnosti“.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/klimaticti-aktiviste-mnichov-letiste-blokovali-provoz-letadla-plocha.A240518_082154_zahranicni_remy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist