Grónsko tolik netaje, tvrdí vědci

Uveřejněno dne 20 září 2011 000 15:00

ledovecTým předních britských vědců se postavil proti novému vydání atlasu světa The Times Atlas of the World. Ten způsobil pozdvižení zobrazením Grónska, na kterém podle tvůrců vlivem klimatických změn roztálo 15 procent trvale zaledněného území. Britští vědci ale tak masivní tání zpochybňují.

Nové vydání The Times Atlas of the World vzbudilo poprask minulý týden, kdy se na titulní stránky novin dostala informace o tání trvale zaledněných ploch v Grónsku.

Podle atlasu zde roztálo 15 procent ledové půdy. Britští vědci ze Scottova polárního výzkumného institutu v čele s Julianem Dowdeswellem ale toto tvrzení popírají; patnáctiprocentní úbytek grónských ledových ploch za 12 let je podle nich nesmysl. Informoval o tom server BBC.

„Poslední satelitní záběry Grónska jasně ukazují, že ve skutečnosti je na ostrově stále dostatek ledovců a trvale zaledněných ploch, a to i v místech, kde atlas zobrazuje roztátý led a novou půdu,“ uvedla skupina vědců v dopise zaslaném do nakladatelství Times Books.
Atlas prodělal v průběhu let více změn díky oteplování

„Nevíme, proč chyba vznikla, ale je smutné, že zprávy o tání ledu v Grónsku zaplnily titulní stránky novin po celém světe,“ říkají. Mnozí ze zaměstnanců institutu jsou úzce zapojeni do výzkumu, který dokumentuje a analyzuje dopady změny klimatu v Arktidě.

Všeobecného atlasu světa vychází v nakladatelství Times Books už třináctá edice. Od posledního vydání v roce 2007 prošel několika úpravami kvůli změnám, které způsobilo měnící se klima.

Mapa se musela upravovat kvůli roztátí některých antarktických ledovců, kvůli ubývání vnitrozemské vody, a také kvůli vysychání řek, jako je Colorado.
Nakladatel se hájí přesnějším měřením

The Times Atlas of the World stojí 150 liber (4 250 korun) a tvrdí o sobě, že je nejpřesnější na světě. Vydává ho nakladatelství Times Books, jež patří mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi.

Mluvčí společnosti oznámil, že nová mapa je založena na informacích poskytovaných Americkým mezinárodním centrem dat o sněhu a ledu.

„Globální oteplování sice v redukci hraje svou roli, ale je to také výsledek mnohem přesnějšího měření a hloubkových výzkumů, která jsou nyní k dispozici,“ prohlásil.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist