Nový šéf ČEZ chce více jádra a méně slunce

Uveřejněno dne 22 září 2011 000 9:38
cezZatímco sousední Německo se nedávno definitivně rozhodlo ukončit provoz některých atomových zdrojů, ostatní nechat dožít a soustředit se na obnovitelné zdroje, Česká republika půjde opačným směrem. Premiér Petr Nečas dal novému generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi úkol: méně slunce, větru a vody, více uhlí a ­hlavně hodně jádra.
Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto:  Michal Sváček, MF DNES

Nový šéf energetické jedničky by měl rozvíjet jak jadernou elektrárnu Temelín, tak Dukovany.

Beneš v rozhovoru pro MF DNES navíc řekl, že firma v tuzemsku už nebude rozvíjet žádné projekty obnovitelných zdrojů. „Do budoucna má smysl zabývat se jen větrnými a vodními elektrárnami v zahraničí. Nepůjde ale o­ nic masivního,“ prohlásil Beneš.

Jasnou prioritou je podle něj rozvoj jaderné energetiky, a to nejen pokud jde o dostavbu Temelína. Je to také prodloužení provozu Dukovan. V těchto názorech podle svých slov „souzní“ s premiérem Nečasem.

Rozhovor s Danielem Benešem si přečtěte zde.

„Druhá oblast souznění je optimalizace uhelného portfolia a vyřešení sporů se všemi uhelnými společnostmi. Třetí bod je řešení teplárenství. To vše se dá shrnout do bodu zvyšování energetické bezpečnosti,“ dodal Beneš.

Podle něj by energetická firma měla být nadále dostatečně výkonná a efektivní. V plánu ČEZ je také několik projektů větrných elektráren v zahraničí. To vše by mělo zajistit udržení výplaty dividendy pro akcionáře.

Beneš vystřídal minulý týden na pozici šéfa ČEZ Martina Romana, který z vedení energetické firmy odešel po vzájemné dohodě s premiérem Nečasem po více než sedmi letech.

Romanův mandát v čele energetického gigantu měl přitom vypršet až příští rok v únoru. Za jeho předčasným odchodem je zřejmě zpoždění při dostavbě jaderné elektrárny Temelín a vyšetřování privatizace plzeňského strojírenského holdingu Škoda, v jehož čele Roman tehdy stál (o důvodech Romanova odchodu čtěte zde).

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist