GLOBÁLNÍ ALARMISTÉ

Uveřejněno dne 10 října 2011 000 11:51

alarmPůvodně jsem chtěl tenhle článek nazvat Proč nejsem globálním alarmistou, tak nějak se tim přisrat k Čapkovo odkazu (i když na tenhle coming out tady ještě dojde), měla to být poutavá, byť hloubavá esej o rozsahu několika desítek tisíc znaků, kterou by otisklo nějaký prestižní médium a Bohumil Doležal by poté, co by si ji přečetl, se mnou chtěl jít na pivo.

Po asi půl roce psaní eseje jsem si uvědomil, že mám stále jenom nadpis, a rozhodl se změnit žánr, téma zpracovat v útvaru kratším a snad i čtenářsky vděčnějším a Doležala oželet.

Pro začátek si definujme globálního alarmistu. Znáta Ala Gora? No, tak třeba ten. An Inconvenient Truth a celá tahle partička. Jasný? Jdeme dál. Jako jasně, s přírodou to jde dlouhodobě do píči, vo to se nepřu. Zároveň technologickej vývoj, kterej je většinou za tim ničením přírody, nám přináší spoustu luxusu (za luxus berte všechny zbytný statky) – a já nejsem schopnej porovnat, kdy je cena za luxus vysoká či nízká.

Proč to celý řikám. Nechápu moc celej ten bugr okolo oxidu uhličitýho, resp. skleníkovejch plynů. Někdo tvrdí, že lidská produkce CO2 způsobuje globální oteplování. Může bejt. Viděl jsem An Inconvenient Truth i The Great Global Warming Swindle a z obou těch filmů jsem si odnesl hlavně to, že klimatologie bude asi kurva těžká záležitost a kdybych si chtěl vytvářet jakejkoliv jasnej názor z médií, připadal bych si, jako kdybych po dvou dílech Nemocnice na kraji města, třech dílech Ordinace v růžové zahradě a exkurzi do pitevny měl rozhodovat, jestli je lepší akutní zánět apendixu operovat laparoskopicky nebo klasicky.

Předpokládám-li teda, že za globální oteplování můžeme my, je asi vcelku rozumný v rámci Kjótskýho či dalších protokolů dohodnout se, že budeme vypouštět míň skleníkovejch plynů. No fajn. Sere mě, že jsem se ale nikdy nedozvěděl odpověď na následující dotaz. Čeho tim chceme vlastně dosáhnout? Tim myslim – kdy řekneme: “Hele, už to pomohlo, už je to dobrý!” Nebo: “Hele, vono to vůbec nepomáhá!” Že jo, snižování emisí bude stát STRAŠNÝ love. A co když za pár let zjistíme, že teplota klesá, to budeme pro změnu zapalovat ropný vrty? Co když za pár let zjistíme, že teplota stejně roste (protože Čína a Indie na nějaký protokoly serou zvysoka)? Co budeme dělat pak, poroučet větru dešti zas nějakym jinym způsobem? Kdy ověříme, že teorie globálního oteplování, za který může průmysl, je pravdivá? Je to teorie, takže nikdy. A i kdyby byla, kdy pak ověříme, že omezováním emisí ještě můžeme něco zvrátit?

Položil jsem před časem tyhle  otázky jedné svojí poměrně inteligentní kamarádce novinářce – dogmatické globální alarmistce, vyloživ jí celý svůj názor na věc. Odpověď mi vyrazila dech: “Tak se nám tu aspoň bude líp dejchat!” A vy zase mlátíte černochy…

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist