Klima

Uveřejněno dne 5 ledna 2012 000 14:34

smogMezi vědci se momentálně vedou debaty, ba až spory, co se vlastně stalo s globálním oteplováním. Jaksi nepřichází, i když je většina vědců předpovídala, a to tak vehementně, že do debat o něm nepřipouštěla většinou nikoho, kdo nebyl pro.

Kdo přicházel s jiným názorem, nebyl vítán. Někdy byla u jinak uvažujících vědců zpochybňována i jejich „vědeckost“, vzdělání a credentials. Tedy akademický titul. Bylo nebezpečno se plést většině oteplovačů do byznysu a tvrdit něco jiného.

Dnes mnozí z nich nedokáží vysvětlit, proč se obávané oteplování nedostavilo. Ba jsou i náznaky, že by mohlo dojít k planetárnímu ochlazení, které se nejen nehodí do krámu, ale rozbíjí značnou část pečlivě uctívaných dat, která tvrdí něco jiného včetně zprofanovaného hokejkového grafu. Ba i návrh, že ochlazení je jen výsledek roztávajícího ledu na obou pólech, a je tudíž jen dočasné, už nenalezl velkého nadšení.

Netvrdím, že na daný problém znám odpověď, ale v uplynulé dekádě jsem si všiml, jak chytře vědci vylučovali z debaty nejen nás laiky, ale i ty ze svých řad, co nebili na poplach jako oni. Jeden čas jsem tím byl tak znechucen, že mě to dokonce přestalo zajímat. Tím myslím celý ten kolotoč okolo climate change, global warming atd. etc. Faktem však je, že i já, a to hned od začátku, jsem upozorňoval, že všechen ten CO2 plyn, který do atmosféry uvolňujeme pálením fosilních paliv, se do uhlí, nafty a zemního plynu dostal právě z atmosféry! Že tedy vracíme, co v ní bývalo! Za dinosaurů byly třeba přesličky (ferns) až 30 m vzrostlé. Stromy bývaly také mnohem větší, vlastně obrovské a snad právě proto existovali obrovští dinosauři, aby se v tom porostu mohli vůbec pohybovat. Jejich býložravci vypouštěli do ovzduší tolik metanu, že prdění našich ovcí je proti tomu ….. no prd! Přesto došlo k ochlazení planety a já bych hádal, že to bylo snížením obsahu CO2 v atmosféře. Je to plyn, na kterém všechno závisí, neb jej dýchají rostliny. Bez CO2 by nebylo života. Při snížení CO2 na 0.17 nebo 0.155 (nejsem si přesně jist) by všechny rostliny zahynuly. Někdy mám dojem, že nás Pámbu vymyslel, abychom do atmosféry vrátili, co v ní bývávalo, a tak prodloužili dobu života na této planetě, páč ta zmizí se snížením obsahu plynu CO2 ve vzduchu.

Vědci říkají, že nerozumí přesně roli oceánů, ale že ta role spočívá v tom, že absorbují C02, a tak udržují atmosféru v „rovnováze“. To je šílená kravina! C02 se do oceánů dostává se svrchní půdou. Zkrátka lidé vymýtí lesy, ať už pilou nebo ohněm jako v pravěku, a vytvoří savany. Ty jsou O.K., pokud na ně prší, protože ze zetlelého dřeva a buněčiny nové rostliny (od trávy po stromy) uvolní zafixovaný CO2, který jde opět do atmosféry. Jakmile však přijde sucho, anglicky drought, a země vyschne na troud, vítr a pak i déšť svrchní půdu spláchne do řek a do oceánů. Tak přijdeme nejen o tu půdu, ale nasycujeme i oceán tím, čím rostliny žijí, co dýchají. Oceány CO2 vydají nebo uvolní do atmosféry jen za určitých, nám zcela ještě ne jasných podmínek, ale většinu pohřbí na dně.

Takže čím méně CO2 ve vzduchu, tím zakrslejší rostliny, až nakonec mají přesličky půl metru. Opačně to fachčí tak, že čím více CO2 ve vzduchu, tím větší nejen rostliny, ale i teplo. Čím více tepla, tím rychleji rostliny rostou. I ty ve studeném pásu se časem přemění a vydají více buněčiny a častější úrodu. Čili moje úvaha je, že čím víc CO2, tím lépe – i za cenu změny klimatu. Klima se ostatně mění pořád, neexistuje stabilita, která je udržitelná věčně. Život fachčí obráceně, než si všichni naši konservátoři představují. Nic se nedá zakonzervovat! Život se musí přizpůsobit změnám, nikoli obráceně! Můj osobní dojem je, že se planeta ochlazuje a budeme muset bojovat s dobou ledovou, nikoli dobou tepelnou, ale mohu se pochopitekně mýlit a byl bych tomu jen rád! Naší jedinou šancí na dlouhodobé přežití je rapidně snížit populaci a pak se zaměřit na přizpůsobování změnám klimatu, ať už jsou jakékoli. Navíc bychom měli zrušit armády a vrhnout se do výzkumu, jak přenést život do vesmíru. V tom je naše budoucnost. Ale je možné, že jsme byli stvořeni jen k tomu, abychom vrátili do atmoféry všechen CO2 uzamčený v dolech a pod oceány a tím na této planetě prodloužili na další miliony let život. Jestli my sami pak tu změnu přežijeme, asi není tak důležité, ale pokud ano, hádal bych, že udržet životní úroveň na stupni, jaký známe nyní, je neudržitelné. Pokud vůbec přežijeme, pak jen proto, že se na znovu zalesněné planetě plné CO2 vrátíme na stromy….

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist