Držte si kloubouky, přichází Biogate!

Uveřejněno dne 21 září 2010 000 9:12

mandelinkaOteplování, nebo ochlazování? To je málo. Teď musíme bojovat s invazí mimoevropských komárů, kachen a květin. Nemáme sice ani tušení, jak velké škody páchají, ale určitě jsou veliké a musíme to zarazit!

V Kodani se poslední roky scházejí zvláštní lidé. V sobotu tam skončila další konference „světových vědců“ (Neobiota 2010), kteří přišli s novou hrozbou pro lidstvo. Jedná se o invaze nepůvodních zvířat, rostlin a mikroorganismů, které podle vědců způsobují v EU škody nejméně za 12 miliard eur ročně. Podtitulem konference bylo téma Biologické invaze v měnícím se světě, přičemž pojem „invazivní druhy“ byl vědci vysvětlen jako „takové druhy, které jsou zavedeny náhodně nebo cíleně na místa, kde se obvykle nevyskytují“.

Jak vědci došli k závratné sumě 12 miliard eur ročních škod, kvůli kterým je podle nich nezbytně nutné již příští rok zavést nové unijní právní předpisy? Stojí to za to, soustřeďte se: „U mnoha druhů nemáme vůbec tušení, jaké škody způsobí, natož abychom posoudili jejich ekonomický dopad. Uváděná částka představuje jen zlomek skutečných ztrát.“ Tak tuto větu pronesl pro BBC News Piero Genovesi, který je předsedou celosvětové sítě expertů s názvem Odborná skupina pro invazní druhy (člověk by snadno podle názvu mohl chybně odvodit, že se jedná o tajnou vládní organizaci pro výzkum mimozemšťanů). Pan Piero Genovesi si myslí, přestože „u mnoha druhů nemáme vůbec tušení, jaké škody způsobí, natož abychom posoudili jejich ekonomický dopad“, že zmíněná částka 12 miliard eur je navíc „hrubým podceněním vlivu cizích druhů“. Ctihodná konference světových vědců nakonec učinila ve svých závěrech výzvu směrem k politikům. „Žádáme EU, aby urychleně vypracovala a schválila politiku boje s invazivními druhy. Je to naléhavé, chceme, aby k tomu došlo už v příštím roce.“

A jaké že to invazivní druhy ohrožují samu podstatu lidstva a jeho existenci na starém kontinentu, způsobujíce při tom každoročně škody v oné astronomické výši (jakkoli připouštím, že oproti expertům na klima jsou to příštipkáři)? Na konferenci byl jmenován například asijský komár Aedes albopictus, původně z jihovýchodní Asie, který se v posledních několika desetiletích rozšířil v důsledku zvyšujícího se mezinárodního cestovního ruchu a dopravy zboží do mnoha zemí světa. Podle seznamu invazivních druhů DAISIE je jedním ze 100 nejhorších přivandrovalců. Nebo například kachnice kaštanová. Okrasná kachna, která má agresivní chování a bohužel i schopnost křížit se s našimi tradičními druhy kachen. Seznam naleznete zde. Doporučuji prohlédnout, protože je možné, že budete muset příští rok zorat své krásné zahrady, vyprázdnit terária, honit povinně komáry Aedes albopictus a připravit se na útok agresivních zmutovaných kachen, až je půjdete s vnoučaty krmit na rybník.

Bohužel si dokážu tak trochu představit, jakou další společnou unijní politikou a právními předpisy chtějí bojovat proti komárům, u nichž „nemáme vůbec tušení, jaké škody způsobí, natož abychom posoudili jejich ekonomický dopad“ a „jsou k nám zavedeny náhodně“. Unijní politici to jistě zvládnou. Pokud jde o tvorbu právních předpisů, pro jejichž vznik je nutné mít nejasné, nevypočitatelné, ale politicky dostatečně zeleně odůvodněné základy, nemají ve světě konkurenci. Ono totiž nejhorší na tom všem není samotné setkání nějaké skupiny „expertů“ (kromě faktu, že to platíme), ale skutečnost, že unijní politici na takové věci rádi slyší. Pomáhají jim totiž odlákat pozornost od skutečných problémů Evropy, kterých každým dnem přibývá a u jejichž zrodu sami stáli. V neposlední řadě jsou pak také základem pro další přerozdělování.

Pro mladší ročníky, případně pro ty, kteří si v současných politických křeslech už dávno nevzpomínají na svou osobní účast při tehdější propagandě, nabízím text vyhlášky a pod ním video. Mohla by to být jedna z cest boje EU proti asijským komárům a zmutovaným kachnám:

vyhlaska mandelinka bramborova

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

ZDROJ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist